ДЕРЖАВНЕ СПЕЦІАЛІЗОВАНЕ ГОСПОДАРСЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО "ЛІСИ УКРАЇНИ"
Філія «Вигодське лісове господарство»

 


КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ




СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ
ШЛЯХИ ДО ЗДОРОВИХ ЛІСІВ НОВИНИ ПРОЕКТУ

ШЛЯХИ ДО ЗДОРОВИХ ЛІСІВ


ШЛЯХИ ДО ЗДОРОВИХ ЛІСІВ: посилення стійкості, життєздатності й адаптаційної спроможності лісів в прикордонних регіонах України та Словаччини

Загальна мета проєкту
Посилення стійкості та адаптаційної спроможності Карпатських лісових екосистем з огляду на прояви впливів зміни клімату на особливо вразливі гірські екосистеми Українських Карпат та Високих Татрів.
Цілі проєкту
1. Поліпшити доступність лісових масивів, уражених наслідками зміни клімату
2. Підвищити опірність та адаптованість лісових екосистем шляхом перетворення пошкоджених лісів на більш стійкі, різновікові і багатопорідні деревостани
3. Зміцнити професійну спроможність лісівників та підвищити обізнаність населення щодо питань лісів та наслідків зміни клімату
Головний партнер
ДП «Ужгородське лісове господарство» (Україна)
Партнери проекту

  • Державні ліси Татранський національний парк (Словаччина)
  • ДП «Вигодське лісове господарство» (Україна)
  • Ліси міста Спішська Бела (Словаччина)
  • Ліси міста Кежмарок (Словаччина)
  • Агентство сприяння сталому розвитку Карпатського регіону «ФОРЗА» (Україна)

Загальний бюджет: 3 523 870.16 EURO
Спів-фінансування Європейського Союзу: 3 171 483.12 EURO

Проект HUSKROUA/1701/LIP/009, реалізується в рамках Програми прикордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020» за спів-фінансування Європейського Союзу. https://huskroua-cbc.eu/

Основні заходи:
  • В Ужгородському лісництві ДП «Ужгородське лісове господарство» планується створення першого в області сучасного лісового розсадника з інноваційною теплицею для вирощування посадкового матеріалу основних лісотвірних порід дерев та кущів із відкритою та закритою кореневою системами.
  • ГО «ФОРЗА» в рамках проєкту  побудує в с. Невицьке Демонстраційно-інформаційний центр «Ліс і Клімат», будівля Центру слугуватиме зразком використання деревини в сучасному будівництві.
  • ДП «Вигодський лісгосп» здійснить ряд заходів з покращення доступності до пошкоджених лісових масивів шляхом будівництва двох нових лісових доріг.
  • Словацькі партнери проєкту здійснюватимуть реконструкцію протипожежних доріг, забезпечуватимуть відновлення постраждалих від зміни клімату лісів, проводитимуть заходи з захисту молодих насаджень від пошкоджень та хвороб.

Детальний опис будівництва лісозахисної інфраструктури у Свічівському лісництві та лісовій дорозі Городище

Лісозахисна інфраструктура у Свічівському лісництві та лісова дорога Городище поліпшення лісу буде розміщена у лісовому фонді ДП «Вигода лісництва» у північнозахідній частині Івано-Франківської області на території Долинського адміністративного району. Будівництво споруд буде вестись у Свічівському та Людвиківському лісництвах. Їхній лісовий фонд розташований на гірських схилах гір Горгани, складової частини Українських Карпат. Для обох лісових насаджень характерна наявність ялинових монокультур, що характеризується інтенсивними процесами всихання, низькою щільністю дорожньої мережі. Ліси належать до районів з високим рівнем пожежонебезпеки.

Будівельні роботи включатимуть будівництво гідротехнічних та берегоукріплювальних споруд, а саме 84 м захисної стіни берега річки, будівництво водорегулювального польдера на 50 000 м3 води, протипожежного та рекреаційного водосховища на площі 0,6 га, 11 дерев’яних каскадів на річці Свіча та Тисовий для зменшення швидкості течії та покращення стану риби, будівництво 10,56 км лісової дороги, що виходить на територію лісу із вимираючими ялиновими насадженнями.

Заплановані роботи спрямовані на створення умов для забезпечення сталого та збалансованого управління лісами, запобігання шкідливому впливу природних явищ, посилення водоохоронних, оборонних, кліматичних, санітарно-гігієнічних та інших корисних властивостей лісів.

Істотна частина робіт - будівництво трьох ділянок 2 нових лісових доріг. Їх дизайн базується на вимогах ландшафтного дизайну та врахуванні гідрологічних аспектів гірських лісових територій. Лісові дороги розташовані поза долинами річок. Встановлення стійких ґрунтових і дренажних конструкцій, нанесення гравійного дорожнього покриття, металевих круглих труб та залізобетонних мостів забезпечить можливість їх цілорічної експлуатації. Всі параметри доріг відповідають чинним нормативним документам. Будівництво доріг дозволить якісно та вчасно здійснити лісогосподарські операції по висадці лісу та збереженню молодих насаджень, забезпечить ефективність гасіння лісових пожеж, зменшить потребу в волоках. Роботи також включають активізацію існуючих волоків. Гідротехнічні споруди включають водоймище для пожежогасіння та рекреації площею 0,6 га та глибиною в середньому 2 м, 11 дерев’яних каскадів вздовж річки Свіча та Тисовий, а також польдер, який може утримувати до 50 000 м3 води під час катастрофічних повеней.

Захисна стіна берега річки, зроблена з габіонів загальною довжиною 84 м та висотою 2,5 м, зупинить існуючі зсувні процеси, запобіжить руйнуванню берега річки Свіча та спрямовуватиме потоки води до мостового переходу на лісову дорогу. Окрім прямого призначення, усі споруди, які передбачені проектом, будуть служити засобами для зменшення обсягу ерозійних процесів та покращення гідрологічного режиму території, пом’якшення тенденцій зміни клімату, відпочинку та відпочинку, розведення риби у широкій формі, а також для прийому води у разі лісових пожеж.

Побудовані об’єкти будуть використані як демонстраційні та навчальні майданчики під час спільних заходів та навчальних поїздок словацьких партнерів, а також для проведення практичних занять на свіжому повітрі Карпатським регіональним навчальним центром, Укрцентркадрілісом (Українським центром фахівців з лісового господарства) та університетами з профілем лісового господарства.

 

77552, смт. Вигода, вул. Д.Галицького, 40
тел./ факс: 61-7-04 e-mail: vygoda-dlg@ukr.net
© Всі права захищено.
Створення та підтримка сайту: ITLUX