ДЕРЖАВНЕ СПЕЦІАЛІЗОВАНЕ ГОСПОДАРСЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО "ЛІСИ УКРАЇНИ"
Філія «Вигодське лісове господарство»

 


КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ
НАПРЯМКИ ДІЯЛЬНОСТІ МИСЛИВСТВО

МИСЛИВСТВО


Синьогір’ям називають Прикарпаття. Очевидно тому, що гори тут сині, вірніше синьо – зелені, бо повсюдно вкриті лісом. Ліс – основа життя хижих звірів. Шумлять, буяють карпатські ліси. Смарагдовим килимом вкрили вони передгір’я, гігантськими терасами піднялись високо в гори, сховавши свої кудлаті крони в хмарах. Красивий ліс весною, коли зеленнопінна повінь ледь торкнеться його набубнявілих віт, і влітку, коли дужий вітер вдень і вночі розчісує йому коси, а в зеленому верховітті творить пісню життя птаство, і восени, коли вдягнеться в багряно – золоту мантію, і взимку, коли спочиває під білою ковдрою, в очікуванні нової весни. Під його зеленим наметом споконвіку творилася тайна життя. Він захищав і зігрівав, годував і одягав. Ліс завжди був окрасою і славою нашого краю. [ В.Ф. Верес 1986 ]

Особливе місце серед народу Карпат посідало мисливство. Навіть незважаючи на заборони, населення продовжували займатися мисливством в лісах у період, вільний від польових робіт. Для вилову звірів та птахів використовували самоловні народні пристрої. Найпростіші із яких ями. В Карпатах для ловлі ведмедів та вовків використовували "слупу" - два стовпи, між якими клали кілька тяжких колод і принаду. Звір намагаючись дістати принаду, зрушував сторожок і звалював на себе колоди. З кінця 18 століття почали використовувати капкани ("залізи") та різноманітні механічні пристосування.

Якщо для первісної людини мисливство було основним джерелом її існування, то глибинна сутність цього заняття у наш час інша – це, перш за все, отримання задоволення від спілкування з природою. Разом з тим, полювання йде на користь природі, адже є одним із основних заходів, що забезпечують контроль за чисельністю мисливської фауни – звісно, якщо керуватися науково обґрунтованими нормами. Мисливство сприяє гармонійному розвиткові людини, її фізичному і моральному вдосконаленню, розвиває спостережливість, витривалість.

Географічне розташування, сприятливі кліматичні умови і різноманітність угідь зумовлюють наявність на території ДП «Вигодський лісгосп» досить значної кількості мисливських тварин, сучасне поширення яких тісно пов'язане з природною зональністю території – в даному випадку, гірською зоною. Тому для Прикарпаття характерні представники лісової, гірської фауни: олень благородний, козуля європейська, кабан.
Одним з аборигенних видів, що заселяє угіддя господарства, є бурий ведмідь (Ursus arktos), який занесений до Червоної книги України. Типовим представником лісової орнітофауни Карпат є глухар звичайний (Tetrao uragaius), що також занесений до Червоної книги України та облюбовує в умовах угідь господарства хвойні ліси.

Відео про роботу єгерської служби ДП "Вигодський лісгосп"

Єгерську службу в ДП «Вигодський лісгосп» очолює провідний районний мисливствознавець Вертепний Анатолій Леонідович. Силами лісової охорони та єгерської служби ведеться контроль за термінами полювання та дотриманням лімітів добування, а також боротьба з браконьєрством та відстріл хижаків. Біотехнічні заходи в господарстві спрямовані на ріст чисельності тварин і птахів. Різноманітність видового складу фауни і ландшафтно-кліматичні умови сприяють розвитку мисливського господарства, збільшенню поголів'я диких тварин. Сприяє цьому й налагоджений облік кількості тварин і птахів, які є об'єктами полювання. Таксація проводиться один раз на рік – на копитних тварин та хутрових звірів у лютому місяці. Велике значення при цьому має облік відстріляної дичини, особливо неліцензійних виду зайця. Районний мисливствознавець та єгері лісгоспу докладають зусиль для створення належних умов розведення та охорони диких тварин та птахів. Також серед пріоритетних завдань – облаштування територій мисливських угідь. З цією метою розвиток мисливського господарства буде здійснюватися з урахуванням трьох основних складових:

- екологічної, що сприятиме збереженню біологічної різноманітності;

- економічної, спрямованої на одержання максимально можливого      економічного ефекту;

- соціальної, яка забезпечуватиме доступність заняття полюванням для усіх громадян.

Площа мисливських угідь, наданих у користування, становить:  53990,9 га, з яких: - 36674,6 га – ДП «Вигодський лісгосп»; 494 га – мисливське господарство УТМР; 8573 га - ГО "МГ Соболь"; 5122,9 га - ГО "МГ Рись"; 3126,4 га - ГО "МУ Ведмідь".

Станом на 01.01.2021 року зареєстровано 524 мисливців, які мають державні посвідчення мисливця. За 2020 рік у Вигодському лісгоспі реалізовано 35 ліцензій на суму 100500 грн. За минулий рік в Вигодському лісгоспі складено 2 протоколи на порушників правил полювання, з них 2 складено працівниками державної лісової охорони. На порушників накладено 2040,00 грн. штрафів.

За матеріалами обліку мисливської фауни 2021 року в районі обліковано:оленів благородних - 175, козуль – 206, кабанів – 150, разом парнокопитних – 531 особини. Зайців – 318, ведмедів – 17, вовків – 1 (добуто за сезон лисиці рудої-15 голів), лисиці рудої – 10 голів. На сезон полювання 2020 - 2021 років нашому підприємству доведений ліміт використання парнокопитних був наступним: олень благородний - 7 особин, козуля – 8, кабан – 20, з 35 штук добуто 28 особини, проведено 35 виходів, ліміт використано на 80 %. Крім того, було здійснено відстріл бродячих собак в кількості - 3 штук, лисиць - 15 штук, вовків - 2 шт. і 0 бродячих котів.

  Географічне розташування та кліматичні умови мисливського господарства сприятливі для проживання та розміщення багатьох видів фауни, а саме: оленя благородного; кабана;козулі, борсука; видри, білки, зайця-русака, ведмедя, куниці, тхора чорного, глухаря, куріпки та других.     
  Різноманітність видового складу фауни, географічно-кліматичні умови сприяють розвитку мисливського господарства, збільшенню поголів’я диких тварин. Налагоджений облік тварин, які є об’єктами полювання, має першорядне значення у ведені мисливського господарства. Таксація звірів проводиться після закінчення сезону полювання по сніговому покрову методом прогону.
    Велике значення має облік відстріляної фауни, особливо неліцензійної – зайця – русака. Силами єгерської служби та лісової охорони ведеться своєчасний контроль за термінами полювання, нормами відстрілу дичини, боротьба з браконьєрством та відстріл хижаків. Дбаючи про ріст чисельності диких тварин у холодну пору року для копитних у місцях гуртування звірів, облаштовуються годівниці, солонці, ведеться заготівля кормів.
     Головний пріоритет на майбутнє – збільшити вихід мисливської продукції з одного га угідь і забезпечити самоокупність мисливського господарства для чого забезпечити виконання наступних завдань:
- розведення молодняка диких парнокопитних тварин, а саме: козулі, кабана в дичерозплідниках.
- будівництво мисливських стежок для проведення полювання з залученням іноземців;
- будівництво мисливських будинків при лісництвах для відпочинку мисливців;
- створення вольєра для дресирування мисливських собак на кабана.
    Динаміка чисельності копитних тварин по ДП «Вигодський лісгосп» Витрати на ведення мисливського господарства:

  1. Охорона та відтворення диких звірів на 1 тис. га – 1147,5 грн.
  2. Надходження від ведення мисливського господарства на 1 тис. га – 4063,4,0 грн.
Чисельність мисливських тварин на 2021 рік  
Кормове поле для диких звірів
  Мисливські угіддя лісгоспу
 Олень благородний 175
 Козуля 206
 Кабан 150
Заєць-русак 318
Лисиця 31
Вовк 1
Видра 28
Білка 289
Тхір
77
Борсук 37
Куниця 142
Ведмідь бурий 17
Кіт лісовий 12
Рись 16
Куріпка 152
Глухар звичайний 149
Рябчик 218

 

 

Порядок роботи відділу мисливського господарства:

Понеділок-Пятниця – з 8:00 до 17:00 з 12:00 до 13:00 обідня перерва.

Телефон для отримання довідок 61-7-04.

ТРОФЕЇ

77552, смт. Вигода, вул. Д.Галицького, 40
тел./ факс: 61-7-04 e-mail: vygoda-dlg@ukr.net
© Всі права захищено.
Створення та підтримка сайту: ITLUX