ДЕРЖАВНЕ СПЕЦІАЛІЗОВАНЕ ГОСПОДАРСЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО "ЛІСИ УКРАЇНИ"
Філія «Вигодське лісове господарство»

 


КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ




СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ
НОВИНИ Новини галузі

Збільшення заповідних теориторій країни


Назад Назад

«Збільшення заповідних теориторій країни має відбуватися разом з якісною зміною підходу до збереження природи України», – еколог

Президент Петро Порошенко підписав 11 указів щодо збільшення площі природно-заповідного фонду України на понад 80 тисяч гектарів (приблизно 0,13% від площі країни). Вони мають бути втіленні в життя протягом півроку. Президент підписав укази про створення трьох національних природних парків – на Рівненщині, Львівщині та Херсонщині. Зокрема, парку «Бойківщина» в Турківському районі Львівської області на кордоні з Польщею. Еколог-ботанік Сергій Панченко пояснив PolUkr.net, що сам задум збільшення заповідних зон – це добре, але втілення задумів в українських реаліях призводить до малої ефективності збереження природи через заповідники, а відтак до знецінення самої ідеї таких заповідних територій.

«Створення нових природоохоронних території без покращення існуючих – не надто правильне», – еколог

«Створення нових і розширення діючих національних заповідних території може мати як позитивні, так і негативні наслідки для збереження екології та природи України», – каже еколог-ботанік Сергій Панченко.

«Звичайно, природу країни потрібно оберігати. – веде далі Панченко. – Проте, поки що, попри децентралізацію, більше цим опікується центральна влада. У регіонах із цим важче. На місцях сильніше аграрне лоббі. Досі в нас розорюють багато луків та степових ділянок, де зберігається давня природа. Не кажу про не надто успішну боротьбу проти браконʼєрства. На жаль, в Україні дуже важко розвивається адміністрація національних природних парків. Створення чи розширення територій парків відбувається без якісного наповнення штатом. Бракує відповідних фахівців. Немає системи їх підготовки. Люди, які приходять працювати в парки, підходи, які пропагує міністерство екології, може спричинити до знецінення і дескридетації діяльності таких парків. Створення нових природоохоронних території без покращення якості існуючих – не надто правильне. З боку держави має бути системна підтримка якості функціонування таких парків».

«Екологія – це не лише національні парки і заповідники. – веде далі еколог Панченко. – Слід враховувати кількість сміттєзвалищ та карʼєрів в країні, їх жалюгідний стан. Площа сміттєзвалищ і карʼєрів співрозмірна з площею заповідних територій. Основна задача України – не так збереження дикої природи, як раціональне використання природних ресурсів».

«Якщо, наприклад, взяти до уваги, що Україна посідає лідируюче місце в Європі за кількістю експорту зернових, то варто враховувати, що в аграрному секторі ми часто не дотримуємося екологічних норм і стандартів, поширених в країнах ЄС. – каже еколог. – Те, що ми збільшуємо площі заповідних теориторій – наближує нас до стандартів ЄС. Але потрібне водночас раціональніше використання природніх ресурсів, вирішення проблем побутових відходів та рекультивації земель, а також припинення подальшого розорення природніх ділянок лісів, луків і степів, використання шкідливих для землі добрив. Бо втрачаємо біологічне різноманіття природи».

Нові заповідні природні парки на Рівенщині, Львівщині та Херсонщині

Указом президент затвердив створення національного природного парку «Бойківщина» на території Турківського району Львівської області задля збереження генетичного, видового і ландшафтного різноманіття Карпат.

Згідно з указом «Про оголошення акваторії Азовського моря гідрологічним заказником загальнодержавного значення «Приморський» відповідний статус надається акваторії Азовського моря, водно-болотяним угіддям міжнародного значення «Коса Обиточна та Затока Обиточна».

Указ глави держави також постановив створити Нобельський національний природний парк. Створення парку на території Зарічненського району Рівненської області сприятиме збереженню біологічного різноманіття, а також підвищенню рекреаційної привабливості регіону.

Указом Порошенка затверджено створення національного природного парку «Камʼянська Січ» на території Бериславського району Херсонської області з метою збереження різноманіття степів правобережжя Дніпра.

Президент також підписав укази про зміну меж національних природних парків «Синевир», «Зачарований край», «Олешківські піски», «Білобережжя Святослава» та Ужанського національного природного парку.

Підписані укази розроблені на виконання Закону «Про основні засади державної екологічної політики України на період до 2020 року» та з урахуванням міжнародних зобовʼязань України.

«Майже 7% території України – заповідники, у країнах ЄС – до 18%», – міністр екології

 


Інфографіка Міністерства екології та природних ресурсів України.
За даними Державного кадастру територій і об’єктів природно-заповідного фонду, станом на 1 січня 2019 року заповідні території України складалися з 8396 об’єктів площею 3,99 млн. га в межах території України та 402 500 га у межах акваторії Чорного моря. Після втілення в життя нових указів відношення площі природно-заповідного фонду до площі держави має становити 6,7%. Такі дані наводить Міністерство екології та природних ресурсів України.

Як розповів міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак, робота над проектами цих указів тривала більше двох років.

«Останні роки ми вели послідовну політику у сфері природно-заповідного фонду. Це необхідний крок, на який чекала велика кількість людей в Україні, та за її межами. Адже розширення територій заповідних фондів передбачено в Угоді про асоціацію з ЄС та ряді інших зобов’язань України, які регулюють міжнародну екологічну політику. Якщо прагнемо жити за європейськими стандартами, то це означає турботу про заповідні території», – пояснив міністр.

Він зазначив, що з врахування нових площ, Україна наближається до 7% заповідних територій від площі країни, тоді як у 1990-х було лише 3%. Водночас міністр нагадав, що у країнах ЄС відповідна середня цифра – 18%.

«Протягом останніх кількох років відбулося багато позитивних зрушень у сфері заповідних територій. Востаннє в Україні подібне збільшення територій відбувалося близько 10 років тому (за указами президента Віктора Ющенка – PolUkr.net), а зважаючи на показники ЄС і наші зобов’язання, нам є над чим працювати далі», – зазначив Семерак.

Розповідаючи про процес створення нових природних парків та заповідників, а також розширення територій існуючих, міністр наголосив на важливості діалогу між лісівниками, місцевими громадами та профільним міністерством.

«Україна має унікальні природні об’єкти. Ми зобов’язані їх зберегти. Це наша відповідальність перед сучасниками s нащадками. Хотів би, щоб це розуміли всі учасники процесу під час дискусій про доцільність створення національних природних парків в тому чи іншому регіоні», – розповів Семерак.

Ігор Тимоць

 
77552, смт. Вигода, вул. Д.Галицького, 40
тел./ факс: 61-7-04 e-mail: vygoda-dlg@ukr.net
© Всі права захищено.
Створення та підтримка сайту: ITLUX