ДЕРЖАВНЕ СПЕЦІАЛІЗОВАНЕ ГОСПОДАРСЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО "ЛІСИ УКРАЇНИ"
Філія «Вигодське лісове господарство»

 


КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ




СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ
СТРУКТУРА УПРАВЛІННЯ ШКІЛЬНІ ЛІСНИЦТВА

ШКІЛЬНІ ЛІСНИЦТВА


Сьогодні в шкільному лісництві, що функціонує на базі Шевченківського лісництва, нараховується більше як 40 юних лісівників. Керівником шкільного лісництва є вчитель біології Шевченківської ЗОШ І-ІІІ ступенів Галина Миколаївна Тисяк. Шкільне лісництво тісно співпрацює з Шевченкіським лісництвом, яким  ефективно керує -  лісничий Тисяк Василь Васильович.

23.10.2018 року учні шкільного лісництва під керівництвом лісничого Шевченківського лісництва Тисяка Василя Васильовича та майстра дільниці лісового розсадника  Федорич Наталії Василівни, брали активну участь у осінній посадці лісу на території Шевченківського лісництва у кварталі 18 виділ 46 площею 1,2 га, урочище «Погорілий». Ділянка вийшла з під санітарної рубки, причина рубки - вітровально-буреломна ділянка на якій при лісопатологічному обстеженні було обліковано 90% пошкодженої деревини. Материнська порода (головна порода) – бук лісовий (Бкл).

Перед початком посадки, технічний інструктаж з посадки лісу, охорони праці та техніки безпеки провела з учнями майстер дільниці лісового розсадника - Наталія Василівна. Лісничий Шевченківського лісництва Василь Васильович прочитав учням коротеньку лекцію про переваги посадки лісу сіянцями із закритою кореневою системою.

Разом з лісничим і майстром дільниці лісового розсадника школярі на ділянці посадили 3 тисяч штук сіянців із закритою кореневою системою. Лише декілька годин, і буквально на очах, порожня площадка перетворюється в площу, яка заліснена лісовими культурами змішаного лісу. Поруч з ялинами учні садили буки, модрини, ялиці і сосни.


А ось для майстра дільниці лісового розсадника Наталії Василівни Федорич, посадка дерев - улюблена справа. Аби в наступних роках було чим відтворювати лісові насадження, працівники лісгоспу заготовляють лісове насіння. Щоб зрозуміти об’єм робіт, додам від себе, що для цього обираються тільки плюсові й елітні дерева, насіння перевіряється Львівською насіннєвою лабораторією, якщо висновки задовільні – його висівають у постійні  лісові розсадники, одним із них опікується Наталія Василівна. Саме тут її дбайливі руки і руки робітниць з лісокультурних робіт доглядають за ними, із нетерпінням чекають на перші паростки. Через рік чи два сіянці із закритою кореневою системою викопують і висаджують вже на постійне місце, туди, де через роки зеленітиме густий молодняк!

Ось так, із року в рік, люди, які бережуть і примножують наші ліси, замикають, здавалося б, природний цикл своєю працею: із шишки — насінинка, потім — сіянець, далі — саджанець. І тільки через 81 рік ялина досягає своєї стиглості, а бук — через 101. Як каже Наталія Василівна, їй приємно, що останнім часом все більше учнівської молоді долучається до процесу відновлення лісу, вихованці шкільного лісництва не просто знають теорію, але й на практиці пізнають радість спілкування з природою.

  Побачити, як прижилися сіянці, можна буде вже через рік, а через 7 років їх висота досягне 10 метрів. Шкільне лісництво проводить велику природоохоронну роботу по збереженню і примноженню лісового господарства нашого краю.

 Шкільніі лісництва виникли з ініціативи великого природолюба заслуженого лісівника України Микола Кудляка, нині пенсіонера. В 1968 році він створив два учнівські лісництва Печеніжинське та Єзупільське. Пік діяльності шкільних лісництв припав на 1988 рік, коли в області їх функціонувало 105. З плином часу поступово їх число зменшувалось до 34, а нині працює лише 18 шкільних лісництв.

На жаль вони зникли не з вини лісгоспів, які були зацікавлені в їх розвитку і подальшому функціонуванні, а з легкої руки районних відділів освіти, які прагнули їх "збутися". Пропало багато хороших починань і напрацювань. На теренах лісгоспу припинилася повноцінна діяльність шкільного лісництва Шевченківської ЗОШ І-ІІІ ступенів, в якому на високому рівні викладалися факультативні курси «Лісове насінництво» та «Лісові культури», які вела на протязі багатьох років ветеран лісогосподарської справи Данчук Марія Андріївна. Зараз діяльність учнівського лісництва зведена до такого собі гуртка на базі трудового навчання. За словами працівників райвідділу освіти, учнівські лісівництва «згорнули» тому, що батьки не хотіли такого профілю профорієнтації для своїх дітей.

  Нещодавно з ініціативи обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді і за підтримки обласного управління лісового та мисливського господарства намагаються відродити учнівські лісництва. В обласному управління лісового та мисливського господарства відбувся обласний семінар на тему: «Відродження та розвиток учнівських лісництв в умовах еколого-економічної кризи». Сподіваємось, що освітяни змінять свою позицію по відношенню до учнівських лісництв і будуть націлювати учнів на те, що служіння і збереження природи – найвища і почесна місія на Землі.

 
77552, смт. Вигода, вул. Д.Галицького, 40
тел./ факс: 61-7-04 e-mail: vygoda-dlg@ukr.net
© Всі права захищено.
Створення та підтримка сайту: ITLUX