ДЕРЖАВНЕ СПЕЦІАЛІЗОВАНЕ ГОСПОДАРСЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО "ЛІСИ УКРАЇНИ"
Філія «Вигодське лісове господарство»

 


КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ




СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ
НАПРЯМКИ ДІЯЛЬНОСТІ ЛІСОГОСПОДАРСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ РУБКИ ГОЛОВНОГО КОРИСТУВАННЯ

РУБКИ ГОЛОВНОГО КОРИСТУВАННЯ


Основним завданням лісового насінництва є одержання насіння лісових порід з цінними спадковими властивостями та високою посівною якістю для створення високопродуктивних і стійких лісових насаджень.

Високий рівень лісового насінництва забезпечується організацією насіннєвого контролю, який передбачає систему заходів фенологічних спостережень та контролю за якістю насіння, дотримання технологій переробки лісонасінної сировини, зберігання насіння та підготовки його до висівання.

Щорічна заготівля лісового насіння залежить від обсягів лісовідновних робіт та урожаю насіння і дещо коливається в окремі роки. Враховуючи періодичність плодоношення порід, а особливо - основних лісоутворюючих порід (насіння ялини європейської, ялиці білої, бука лісового, клена-явора), в урожайні роки фактична заготівля насіння значно перевищує планову, що необхідно для створення запасів лісонасінної сировини на наступні роки, коли урожай насіння може бути слабким або зовсім відсутнім.

Все насіння, що заготовлене на ДП «Вигодський лісгосп», проходить спеціальну апробацію з метою недопущення використання в лісовому господарстві низькоякісного чи пошкодженого насіння. У Львівському ДО лісовому селекційно - насіннєвому центрі насіння апробується і одержує відповідний сертифікат якості. На сьогодні на довготривалому зберіганні у Івано-Франківському лісовому селекційно - насіннєвому центрі (с. Остриня, Тлумацький район) знаходиться 280,9 кг ялиці білої.

Інформація про заготівлю насіння по ДП «Вигодський лісгосп»

за 2020 рік


Рік

Порода

План заготівлі,кг

Фактичне виконання,кг

2018

   Ялина європейська

 

 

Ялиця біла

250

290

Бук лісовий

50

109

Клен-Явір

50

50

Ільм гірський

   
Дуб звичайний  

Всього

350

449

Характеристика базового розсадника при Шевченківському лісництві

У 2012 році на базі Шевченківського лісництва розпочато будівництво сучасної лісокультурної дільниці по вирощуванні стандартного посадкового матеріалу. Для цього побудовано три піднавіси, загальною площею 752 м2 , будівництво яких було почато у 2013 році (під навіс №1) і закінчено у 2015 році (під навіс №3). Круглорічно у них вирощується основні лісоутворюючої породи, такі як: модрина європейська, ялиця біла, ялина європейська, бук лісовий, дугласія зелена, а також декоративний посадматеріал для забезпечення потреб населення.

         У 2013 році побудована теплиця №1 загальною площею – 88 м2 , яка оснащена сучасним тепличним обладнанням, необхідним для вирощування високоякісного посадматеріалу. У 2015 році побудована теплиця №2 загальною площею 128 м2. Будівництво цих теплиць дало змогу проводити висів насіння у край ранні терміни, що дає змогу швидше досягнути посад матеріалу стандартних розмірів у порівнянні з висівом у відкритому ґрунті.

         Для ефективнішого використання корисної площі лісокультурної дільниці Шевченківського лісництва у 2013 році було розпочато будівництво коробів, яке тривало до весни 2017 року. На даний час їх нараховується 32 штуки, загальною площею 968 м2 . Враховуючи специфіку гірської місцевості і для збереження посад матеріалу у стані спокою до весняної висадки, було побудовано у 2015 році холодильну камеру загальною площею 80 м2 .

         В середньому на лісокультурній дільниці вирощується близько 600 тис. шт. сіянців та саджанців основних лісоутворюючих порід, з яких 200 тис. шт. – сіянці модрини європейської. Це дає змогу повністю забезпечити потребу лісгоспу в садивному матеріалі необхідному для лісовідновлення.

 Крім того, ДП «Вигодське лісове господарство» реалізовує посадматеріал іншим лісогосподарським підприємствам та населенню. У 2017 році підприємством реалізовано посадматеріалу на суму близько 500 тис. грн.

         Щорічно ДП «Вигодський лісгосп» бере участь в озелененні та проведенні благодійних акцій в містах, селищі і селах нашого району саджанцями вирощених в сучасній лісокультурній дільниці на базі Шевченківського лісництва.

Для вирощування повноцінних сіянців основних лісоутворюючих порід, таких як бук лісовий, ялиця біла, дугласія зелена на базі Шевченківського лісництва під безпосереднім керівництвом лісничого Шевченківського лісництва Тисяка Василя Васильовича були побудовані два піднавіси літнього типу шириною 15 м, висотою 4,5 м, довжиною 26 м для вирощування посадкового матеріалу із закритою кореневою системою. Сіянці вирощені в такий спосіб дають високу приживлюваність, шляхом вирощуванням сіянців (найчастіше однорічних) в контейнерах, закладанням їхніх коренів в спеціальний субстрат з наступним дорощуванням.

Як розповідає Василь Васильович: піднавіси були заздалегідь підготовлені - зварені і натягнуті металеві сітки на каракаси піднавісу, на низ кожного з них було простелене агроволокно. При настанні літнього періоду на піднавіси, крім цього, натягають ще маскувальну сітку для зменшення на 30 - 60% сонячного випромінювання. Потім були завезені необхідні матеріали та обладнання: грунт, торф, пісок, крейда, мінеральні добрива, насіння, контейнери для вирощування сіянців.

Контейнер з спіненого полістиролу представляє собою блок розміром 640х310х180 мм, що містить до 74 штук комірок конусоподібної форми висотою 120 мм, об’ємом від 60-80 см3 діаметром 8 см. Контейнери розміщені на дерев’яних підставках і під низом кожного з них знаходиться шар білого піску, щоб дно контейнера постійно було зволожено і коренева система сіянців не пересихала.

Вирощування посадкового матеріалу із закритою кореневою системою дозволяє проводити посадку протягом усього безморозного періоду року і мати високу приживлюваність культур, коренева система сіянців і саджанців при їх посадці в культури не пошкоджується, а наявність субстрату, збагаченого мінеральними елементами, підвищує їх життєстійкість підкреслює Василь Васильович.

Як розповідає майстер дільниці (лісового розсадника) Шевченківського лісництва Федорич Наталія Василівна: важливе значення для вирощування садивного матеріалу із закритою кореневою системою має форма ємностей. Форма їх повинна бути зручною для переміщення і транспортування, а також забезпечувати природній розвиток кореневої системи сіянців. Контейнери повинні мати необхідний дренаж і відповідну грунтосуміш. Готова суміш повинна мати PH в межах 4,5-5,0. Колір контейнера теж відіграє неабияке значення у розвитку життя саджанця. Ємності білого кольору, не так сильно як інші нагріваються влітку сонячними променями, і тим самим, сприяють покращення мікрокліматичних умов вирощування та раціональній витраті вологи.

Протягом періоду дорощування вологість субстрату підтримується на рівні 70-80%. До кінця періоду вологість знижують до 50-60%. У такому стані брикети з посад матеріалом стають міцними і придатними для транспортування та посадки. Дорощування необхідно для успішного приживлення і відновлення коренів, а також для досягнення саджанцями необхідних розмірів. Сіянці та саджанці дерев і чагарників, як правило, вирощують до 15-20 см розміру. На даний час у піднавісах знаходиться на дорощуванні 7 тисяч сіянців бука лісового, 10 тисяч ялиці білої, 15 тисяч дугласії зеленої, 4 тисячі модрини європейської, які при настанні весни будуть в подальшому використані в залісненні лісових зрубів минулорічних вирубок.

При вирощуванні контейнеризованих сіянців, підкреслює Наталія Василівна треба застосовувати ряд агрономічних заходів - вчасно вносити комплекс мікроелементів, проводити регулярно поливи, прополки, вентиляцію і заходи захисту сіянців від хвороб. У кожній комірці не повинно бути більше як одного сіянця, а тому треба видаляти зайві сходи по можливості в ранні терміни з одночасним підсівом насіння в порожні комірки.

Вирощування декоративного посадматеріалу із закритою кореневою системою було запровадженого минулого року. Нині тут в горщиках вирощують сіянці туї західної (форма золотиста), (форма куляста), кипарисовик горіхоплідний, кипарисовик верескоподібний, самшит, кипарисовик Лавсана (форма сиза), ялівець вертикальний, ялівець козацький (форма розсічена), які на ринку декоративних матеріалів завжди користуються попитом у споживачів. За словами Наталії Василівни, окрім покращених умов для росту рослин, така технологія дозволяє без зайвої шкоди для сіянців транспортувати їх на великі відстані на ринки району та обласного центру і на замовлення покупців.

Вирощування декоративних рослин є перспективним напрямком для нашого підприємства. На разі було закуплено і посіяно насіння таких рідкісних і цінних декоративних порід як: магнолія оберненояйцеподібна, гінго дволопатеве, мета секвоя, каштан посівний, вишня повстиста, тюльпанове дерево, золотий дощ та інші, і апробована їхня висадка у теплицю Шевченківського лісництва. Сподіваємося, що при додержанні всіх агрономічних заходів цей експеримент буде вдалий. Як відзначає Наталя Василівна, інтерес до декоративного оздоблення садиб з року в рік зростає. Відповідно до потреб населення розширюється обсяги та асортимент декоративних культур, завдяки чому наше підприємство буде мати додаткові фінансові надходження.

77552, смт. Вигода, вул. Д.Галицького, 40
тел./ факс: 61-7-04 e-mail: vygoda-dlg@ukr.net
© Всі права захищено.
Створення та підтримка сайту: ITLUX