ДЕРЖАВНЕ СПЕЦІАЛІЗОВАНЕ ГОСПОДАРСЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО "ЛІСИ УКРАЇНИ"
Філія «Вигодське лісове господарство»

 


КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ




СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ
ПРОДУКЦІЯ ПОБІЧНЕ КОРИСТУВАННЯ

ПОБІЧНЕ КОРИСТУВАННЯ


Шановні відвідувачі сайту!

  Як Ви вже знаєте, наше підприємство успішно пройшло сертифікацію за схемою FSC® і отримало міжнародний сертифікат за стандартами FSC®. Цей документ підтверджує, що ведення лісового господарства у ДП "Вигодський лісгосп" відповідає всім міжнародним вимогам та стандартам. Вимоги сертифікації передбачають в першу чергу - відновлення лісів і збереження лісового біорізноманіття. 

А чи відомо Вам, що ...

1. Через свою цінну деревину, що використовувалася для виготовлення меблів та музичних інструментів, дуже рідкісною у Карпатах стала берека - один з дикорослих видів української горобини. Наразі необхідною є сувора охорона усіх місцезнаходжень рослини.

2. Традицією прикрашати на Новий рік та Різдвяні свята свою оселю ялинкою ввів, як відомо Петро І. Втім, і досі страждають від неї карпатські смереки, як називають гуцули звичайну ялинку та більш рідкісні ялиці, відоміші під російською назвою - піхта. Тисячі цих дерев напереддень новорічних та різдвяних свят знищуються на гірських схилах з метою задоволення аж ніяк не екологічних потреб великих міст України.

3.Великі площі гірських лісів в часи інтенсивного розвитку капіталістичних відносин було вирубано, а на їх місці сформувався інший типовий карпатський ландшафт - післялісові луки. Втім, на жаль, вирубки на карпатських схилах не припинилися й досі. Не грамотне ведення лісового господарства - сумні реалії сьогодення, що обертаються жахливими повенями.

4. Післялісові луки, які місцеве населення використовує для заготівлі сіна худобі, характеризуються підвищеним флористичним різноманіттям. Саме тут знаходяться головні осередки існування цілого ряду рідкісних видів рослин.

5. Першими квітами весни на післялісових луках є тендітні крокуси Гейфеля. На жаль, більшості українців ці квіти знайомі як бузкові тюльпанчики з весняних букетів, якими торгують несвідомі громадяни. Рослину занесено до Червоної книги України, тому її збір та продаж заборонено. Найжахливішим є те, що цю рослину зазвичай знищують разом з підземною частиною, тому вона вже не має ніяких шансів вижити.

6. А восени така сама доля чекає на іншу рідкісну рослину - пізньоцвіт осінній. Його рожеві тюльпанчики також масово збираються, внаслідок чого блокується насіннєве поновлення виду. А влітку рослина являє собою розетку з широких блискучих зелених листків. Пізньоцвіт відомий тим, що містить сильну отруту - колхіцин, яку використовують як потужний засіб для зупинення клітинних поділів.

7. Влітку післялісові луки вкриваються різнобарвним килимом трав, більшість з яких гуцули, бойки з давніх - давен використовують у лікарській практиці. Збираючи лікарські рослини, необхідно пам’ятати, що деякі види є дуже рідкісними і тому занесені до Червоної книги. Збір їх наносить велику шкоду природним популяціям і тому заборонений. На жаль, не всі це розуміють. До рослин, котрі мають перебувати під охороною, відноситься й арніка гірська - цінна лікарська рослина, природні запаси якої мйже всі використані, тому сировина арніки в Європі отримується шляхом штучного культивування. На карпатських післялісових луках арніка зустрічається переважно невеликими популяціями, не утворючи заростей. Незважаючи на те, що у сусідніх країнах арніка охороняється відповідними нормативними актами (наприклад, розпорядженням міністра охорони природи в Польщі), в Україні у зв’язку з господарчими потребами її у 2009 році виключили з Червоної книги.

8. Найціннішою окрасою післялісових лук є численні види орхідей. Деякі з них ще достатньо розповсюджені, як, наприклад, пальчастокорінники травневий, Фукса, плямистий, а також билинець довгоногий. Натомість любка дволиста, що за свої духмяні надвечір квіти отримала назву нічної фіалки, зростає лише невеличкими групами по декілька особин. Зрідка можна також побачити траунштернію кулясту. На межі лісу та луки, зазвичай, зростає ще одна орхідея - зозулині сльози яйцевидні. Милуючись карпатськими орхідеями, втримайтесь від збору їх квітів, адже всі наші орхідеї занесені до Червоної книги України.

9. На карпатських післялісових луках можна знайти і зовсім незвичайні квіти - квіти папороті. З точки зору науки, спороноси вужачкових папоротей - гронянок багатороздільної та напівмісяцевої, звичайно, квітами назвати не можна. Але цю назву зберігає для них фольклор. Вужачкові папороті - дуже давні рослини. За деякими даними вони були одними з перших рослин, які вийшли з води на суходіл у палеозої. Зараз їх можна відшукати на вологих карпатських луках, якщо розсунути трави та подивитися при самій землі. Та знайденого свідка сивої давнини - гронянку - ні в якому разі не зривайте. Краще зробіть фото цього заслуженого ветерана рослинного свтіу.

10. Загалом, закликаємо Вас в жодному разі без нагальної потреби не зривати будь-які квіти, адже це призводить до переривання насіннєвого відновлення рослини. На території ж національних, регіональних заповідників та заказників збір рослин, грибів та інших рослинних ресурсів категорично заборонений. Пам’ятайте про це!

Квітень у Карпатах.

Потоками з усіх схилів гір стікає вода, оголюється темна і сира земля, ґрунт готується до цвітіння, ліс прокидається від веселого співу птахів. Сонце вже високо піднімається над горизонтом, і в денні години середня температура повітря перевищує 0 - +5 ° C. Повітря, з кожним днем ​​стає теплішим, легким вітерцем розносить по просторах лісів і річок запах весни. Навколо все змінюється. Вервечкою іскряться на сонці струмки, радісно дзюркочучи біжать вниз по схилах гір, остаточно звільняючись від снігових завалів.

    Зацвітає вільха, верба, а це вірна ознака теплої і стійкої весни. Поступово нагрівається сонцем сніг сходить з дерев, звільняючи кору від зимових оков. Сніг сходить і з землі, лише надовго залишаючись в самих затемнених, захованих від сонячних теплих променів, місцях у вигляді сухої темної кірки. Ну ось настали довгоочікувані приємні дні, коли можна сміливо знімати теплий верхній одяг, підставляючи руки і щоки під промені весняного сонечка.  

    До середини весни, середня температура повітря перевищує позначку в + 5 - + 10 ° C, природа пробуджується. На відкритих рівних поверхнях з'являються перші ніжно зелені пагони майбутньої трави, зігріту першими променями сонця. Сніг з кожним днем ​​тане, оголюючи землю, на якій ось-ось зійдуть перші тонкі стеблини травинок. У тіньових місцях, під потужними стовбурами дерев і в північних низинах, куди насилу проникають промені весняного сонця, ще залишається подекуди сніг з твердими краями темних похмурих заметів. По дорогах і просіках продовжують грайливо дзюрчати струмки, вервечкою переплітаючись і виблискуючи відблисками променів на яскравому квітневому сонці. Повертаються з вирію бузьки, шпаки, плиски,трясогузки, сірі чаплі.

    Ліс і схили берегів річок заповнюють радісні голоси птахів. Птахи об'єднуються в пари, настає найяскравіша пора в тваринному світі - шлюбний період. Ліс ще голий і вологий заповнюється музичними звуками. Усюди зароджується велика таїна - життя.

Перші дощі змивають залишки снігу і очищають ґрунт, готуючи природу до рослинного періоду. Перші бруньки крихітними листочками тягнуться до неба, ближче до ласкавих променів швидкого літа. Птахи зайняті важливою справою, в'ють гнізда. Погода, на вигляд, стійка, сонечко пригріває повітря навіть до 20 градусів тепла, як раптом сонце ховається за хмарами і по горах прокочується хвиля холодного вітру.

        У кінці квітня появляється листя, перша ніжно-соковита зелень, і перші схвальні букетики квітів визирають на місцях де відступила вода. Квітень готує природу до майбутнього озеленення, яким вже займеться його брат травень. Вже й бджілки починають витися у перших квіточках. Дерева позеленіли, вода відступила і ось-ось вже травень підходить. Але не тут-то було. Зима не пішла зовсім за ворота. Пару-трійку деньків, та й захопить в полон, охопивши несподіваними заморозками, і, може бути, навіть снігом, показавши, що ще хоче вертатися. Але тепер повернутися зимі вже важко, бо попереду травень, а за ним чарівне і омріяне літечко…

Додаток 1 

До рішення обласної ради

Від 10.0.2011  № 177-6/2011

СТАВКИ ЗБОРУ  
за заготівлю другорядних лісових матеріалів
та здійснення побічних лісових користувань

Нормативи плати за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення розроблені на
підставі споживчих властивостей лісових ресурсів місцевого значення та наведені у таблиці:


з/п
Назва продукції
Одиниця виміру
Норми збору в грн.
І. Побічні лісові користування
1.
Сіно (крім заготовленого на сільгоспугіддях, що  входять до складу
земель лісогосподарського призначення)
1 т
8,00
2.
Випасання худоби:
1 голова на сезон
великої рогатої худоби
-//-
15,00
молодняка великої рогатої худоби
-//-
10,00
овець
-//-
3,00
3.
Дикорослі плоди і ягоди:
Брусниця
1 кг
0,30
Журавлина
1 кг
0,30
Горобина звичайна
1 кг
0,10
Горобина чорноплідна
1 кг
0,10
Чорниця, малина
1 кг
0,40
Ожина
1 кг
0,20
Калина
1 кг
0,15
Інші
1 кг
0,20
4.
Гриби:
Білі
1 кг
0,80
Лисички
1 кг
0,40
Опеньки
1 кг
0,25
Інші
1 кг
0,25
5.
Горіхи:
ліщини
1 кг
0,30
грецькі
1 кг
0,25
6.
Лікарсько-технічна сировина (у сухому вигляді)    
1 кг
0,40
II. Заготівля другорядних лісових матеріалів
Березовий сік
1 кг
0,08
Кленовий сік
1 кг
0,60
Лоза
1 ц
1,00
Пні
1 кг
0,05
Луб                                               
1 кг
5,00
Кора                                              
1 кг
0,20
Деревна зелень                
1 кг
0.01
Новорічні ялинки             
1 шт.
0.15

 

Керуючий справами   
виконавчого апарату обласноїради 
Василь Скрипничук

ПРОТОКОЛ
засідання обласної комісії
з розподілу лісових ресурсів місцевого значення
(відповідно до розпоряджень облдержадміністрації
від 18.06.2008 року №362, від 11.07.2011 року № 472)

11.07.2011 р.
м. Івано-Франківськ

 

Плавюк
Василь Сидорович
перший заступник голови облдержадміністрації, голова комісії
Голубчак
Олексій Іванович
начальник обласного управління лісового та мисливського господарства, заступник голови комісії
Бойчук
Іван Миколайович
заступник начальника відділу лісового господарства обласного управління лісового та мисливського господарства, в.о.секретаря комісії
Члени комісії:
Андріїшин
Іван Петрович
В.о. начальника головного управління агропромислового розвитку облдержадміністрації
Аврамченко
Павло Йосипович
начальник головного управління промисловості та розвитку інфраструктури обласної державної адміністрації
Брус
Андрій Васильович
начальник управління доходів і фінансів  галузей виробничої сфери головного фінансового управління облдержадміністрації
Мельник
Валентина Миколаївна
начальник відділу адміністрування платежів за землекористування та місцевих податків і зборів державної податкової адміністрації в області
Тимків
Лілія Володимирівна
заступник начальника юридичного відділу головного управління правової роботи та внутрішньої політики облдержадміністрації
Ковалюк
Василь Михайлович
заступник начальника державної екологічної інспекції в області
ВІДСУТНІ:
Яківчук Ігор Михайлович начальник державної екологічної інспекції в област
Марченко
Олександр Сергійович
начальник відділу лісового господарства обласного управління лісового та мисливського господарства, секретар комісії

 

ЗАПРОШЕНІ:

Заступники голів райдержадміністрацій:


Верховинського р-ну
Надвірнянського р-ну
Рожнятівського р-ну
Долинського р-ну


Суб'єкти підприємницької
діяльності, які подали
заявки на використання
лісових ресурсів
місцевого значення

ПОРЯДОК ДЕННИЙ:

Про розподіл лімітів на заготівлю природних рослинних ресурсів місцевого значення між підприємствами області, які задіяні у сфері заготівлі і переробки продукції побічного користування.

СЛУХАЛИ:

    Начальника обласного управління лісового та мисливського господарства О.Голубчака, який зазначив, що з метою посилення державного контролю в галузі охорони, збереження, раціонального використання природних рослинних ресурсів місцевого значення та забезпечення їх відтворення рішеннями обласної ради від 10.06.2011 року №176-/2011 затверджені ліміти на обсяги заготівлі природних рослинних ресурсів місцевого значення та від 10.06.2011 року №177-6/2011 ставки збору на заготівлю другорядних лісових матеріалів, здійснення побічних лісових користувань та використання корисних властивостей лісів на 2011 рік та наступні роки. Провів детальний аналіз використання затвердженого ліміту ресурсів місцевого значення за попередні роки і на підставі цього пропонував провести розподіл лімітів на заготівлю природних рослинних ресурсів місцевого значення між підприємствами області, які задіяні у сфері заготівлі і переробки продукції побічного користування і які подали в обласне управління лісового та мисливського господарства відповідні заявки.
    В обговоренні умов надання ресурсів місцевого значення взяли участь заступ; голови Верховинської райдержадміністрації В.Кімейчук, директор ТзОВ «Топ-Трейд» В.Копійчак, директор ТзОВ «ТОРРО» О.Осипов, члени комісії.

ВИРІШИЛИ :

  1. Відповідно до Положення про порядок розподілу лімітів на використання лісових ресурсів місцевого значення, затвердженого розпорядженням облдержадміністрації від 18.06.2008 року №362, розподілити ліміти на обсяги заготівлі природних рослинних ресурсів місцевого значення по ягодах і грибах згідно з додатком.
  2. За клопотанням суб'єктів підприємницької діяльності, після використання виділеного їм ліміту, управління лісового та мисливського господарства в 3-х денний строк готує пропозиції щодо виділення нерозподіленої цим протоколом частини ліміту.
  3. Усім постійним лісокористувачам забезпечити своєчасну видачу лісових квитків тимчасовим лісокористувачам.
  4. Взяти до уваги, що плата за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення вноситься тимчасовими лісокористувачами до місцевого бюджету за місцем заготівлі (закупівлі) в розмірі 100% до отримання лісового квитка на весь виділений ліміт.
  5. Суб'єктам підприємницької діяльності, яким виділені обсяги заготівлі лісових ресурсів місцевого значення, в 10- денний термін виписати лісові квитки в державних лісогосподарських підприємствах, в зоні діяльності яких виділено їх використанню.
  6. Державним лісогосподарським підприємствам 21 липня направити обласному управлінню лісового та мисливського інформацію про обсяг не виписаного розподіленого ліміту лісових ресурсів для проведення комісією додаткового розподілу.
  7. Обласному управлінню лісового та мисливського господарства:
    7.1. Направити усім державним лісогосподарським підприємствам та заявникам листи про розподіл лімітів на використання лісових ресурсів місцевого значення.
    7.2. Висвітлити результати розподілу лімітів, на використання лісових ресурсів місцевого значення на власній веб-сторінці та веб-сторінці облдержадміністрації.
  8. Головному управлінню правової роботи та внутрішньої політики облдержадміністрації надати обґрунтування відповідності до чинного законодавства п. 3.15 Положення про порядок розподілу лімітів на використання лісових ресурсів місцевого значення, затвердженого розпорядженням облдержадміністрації від 18.06.2008р № 362 «Про спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення» щодо надання. Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в області дозволу на експорт заготовлених не деревних лісових продуктів.
  9. Державній податковій адміністрації в області провести роботу стосовно перевірки повноти сплати за використання ресурсів місцевого значення у 2011 році.
  10. Державній екологічній інспекції в області, райдержадміністраціям та органам місцевого самоврядування, районним відділам внутрішніх справ та постійним лісокористувачам, забезпечити контроль за використанням тимчасовими лісокористувачами затвердженого ліміту природних ресурсів місцевого значення та обсягами їх заготівлі.
77552, смт. Вигода, вул. Д.Галицького, 40
тел./ факс: 61-7-04 e-mail: vygoda-dlg@ukr.net
© Всі права захищено.
Створення та підтримка сайту: ITLUX