ДЕРЖАВНЕ СПЕЦІАЛІЗОВАНЕ ГОСПОДАРСЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО "ЛІСИ УКРАЇНИ"
Філія «Вигодське лісове господарство»

 


КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ




СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ
НОВИНИ ЛІСГОСПУ

Володимир Бондар заступник голови Держлісагентства зустрівся з колективом ДП Вигодський лісгосп


Назад Назад

4 жовтня заступник голови Державного агентства лісових ресурсів України Бондар Володимир Налькович відвідав з робочою поїздкою ДП «Вигодський лісгосп». У рамках зустрічі Бондар Володимир Налькович та Матусевич Олександр Борисович з присутніми гостями з області, керівництвом Долинського району та колективом ДП «Вигодський лісгосп», обговорили різноманітні лісогосподарські теми, зокрема стан лісового господарства не тільки в нашому регіоні, але і вектори розвитку лісової галузі в цілому.

Перед початком засідання, яке відбулося в актовому залі лісгоспу, директор ДП «Вигодський лісгосп» Матусевич О.Б. привітав шановних гостей з приїздом в наш лісовий край, представив голову Держлісагенції присутнім, і запропонував спочатку подивитися фільм-презентацію на тему: «Всихання лісів у ДП «Вигодський лісгосп» з квадрокоптера». Після перегляду фільму слово надали заступнику голови Держлісагенства Володимиру Бондару.

 

 

Як зауважив Володимир Налькович у своєму виступі, цей рік видався для лісівників не простим. Ми маємо багато звинувачень і наклепів на лісову галузь, і які в своїй більшості, є несправедливі. Суть їх зводиться до одного, нібито в лісі справи йдуть не дуже добре, державна форма господарювання є  неефективна, що потрібно переходити на іншу форму господарювання. Ведеться цілеспрямована політика на знищення цілої галузі. Лісівники в свою чергу на такі звинувачення повинні давати гідну відповідь, як політичними, так і господарськими методами. Ми повинні всі розуміти, за словами Володимира Нальковича, що хтось хоче приватизувати українські ліси і для цього лісівників поливають брудом кожен день.

«Я помітив,- каже далі, Володимир Налькович,- чим слабша держава, тим більше створюється різних концесій, і державне майно передається в приватні руки. Різні політичні партії намагаються дискредитувати нашу галузь з далекоглядною ціллю - приватизувати лісогосподарські підприємства». Як підкреслив Володимир Налькович, Кабінет Міністрів та Верховна Рада теж йде у фарватері цієї політики – це і різноманітні законодавчі акти, які гальмують розвиток галузі, різноманітні мораторії, подвійне оподаткування, змінені санітарні правила, що їх тяжко виконувати, гальмування щодо прийняття національної програми з інвентаризації лісів і нарешті фінансування галузі, де ми змушені забирати з ресурсних підприємств гроші на фінансування лісових господарств на півдні і сході країни.

 

 

-Якщо мораторій на вивезення дров’яної деревини не такий болючий для Карпатського регіону, де майже вся деревина переробляється деревообробними підприємствами малого і середнього бізнесу, то на Поліссі цей фактор - життєвої важливості. Там дров’яна деревина збирається на складах і її немає куди реалізувати, особливо тонкомірна деревина із сосни. Замість того щоб отримувати валюту і розвиватися лісогосподарським підприємствам, продукція затоварюється на складах. Зараз розтиражовано в усіх засобах масової інформації, що лісова галузь займається контрабандою лісу, але ж лісова продукція – це залізничні вагони, які йдуть через всю територію держави, їх ніде не заховаєш, як цигарки, чи ще якийсь інший контрабандний товар, то яка це контрабанда?!

За словами Володимира Нальковича у наступному році Держлісагентством вирішується питання уніфікації тарифів (колишніх радянських ГОСТів) і поступовий перехід на європейські стандарти, будуть лишень чотири стандарти 4401-4404.

Окремо зупинився голова Держлісагенції на проблемі подвійного оподаткування. Народним депутатом Верховної Ради від нашої області Юрієм Соловеєм була внесена поправка до Закону України  від 10.07.2018 №2497-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо стимулювання утворення та діяльності сімейних фермерських господарств». За цим новим Законом податок на лісові землі поділено на земельний податок і рентну плату, прописано, що органи місцевого самоврядування або територіальні громади можуть встановлювати такі розміри ставок цього податку: до 3% — для земельних ділянок, нормативно-грошова оцінка яких проведена, і 5% від такої оцінки одиниці площі по області — за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів, тобто ті, нормативно-грошової оцінки яких не проведено, а це всі лісові землі.  Ці ставки податку непідйомні для виконання. Адже при застосуванні максимальної ставки треба буде сплатити за рік аж 1 300 грн. податку з одного гектара лісових угідь. В ціні одного кубометра деревини податок і рентна плата в сумі становитимуть 500 грн. За таких розкладів лісогосподарські підприємства, у яких ресурси ділової деревини обмежені, помруть одразу, і лісгоспи таке фантастичне навантаження за короткий час доб’є повністю, бо розмір податку перевищуватиме суму їх доходів.


З другого боку зрозуміли благі цілі цього Закону, для тих територіальних громад, які оточені лісом і не мають відповідного земельного податку. Але не можна порівнювати сільськогосподарські землі, де оборот продукції вимірюється 1 роком і лісові землі, де для вирощення лісу потрібно 81-120 років. При застосуванні хоча б 1% цього податку 250 підприємств збанкрутує з 382 по всій галузі, а якщо взяти 2% то таке податкове навантаження витримає лишень 5 підприємств, а решту повні банкрути. Але, як наголосив Володимир Налькович за листами з ДФС до 01 січня 2020 року цей податок не буде стягуватися, а в подальшому ми сподіваємося на його зміну.

-Як ми знаємо, продовжував далі доповідач,  рентна плата ділиться на дві частини, одна спрямовується до обласного бюджету, а інша надходить в Державний бюджет країни. Ми внесли пропозицію до уряду, щоб та частина рентної плати, яка направлялась до Державного бюджету спрямовувалась до бюджетів об’єднаних громад. В подальшому ми плануємо збільшити рентну плату на 50%, за рахунок якої, в майбутньому частина грошей буде йти на створення лісового фонду. Щодо фінансування галузі, то вже приймається третій бюджет держави без коштів для лісової галузі, але ми сподіваємося на депутатів Верховної Ради - Анатолія Диріва, Володимира Шкварилюка, які недавно внесли поправку до бюджету в розділі, щодо фінансування лісової галузі, якщо вона пройде, то це значить, що ми зможемо нашим працівникам не ресурсних підприємств, підняти заробітну плату, фінансувати лісові господарства півдня і сходу, вирішувати загальногалузеві питання, такі як «Програма будівництва лісових доріг» на яку планується витратити 50 млн. грн. в тому числі в гірських районах Карпат. З прийняттям цієї поправки це буде важливий крок у реформуванні лісової галузі в цілому.

Як наголосив Володимир Налькович, він щойно повернувся з наукової конференції, присвяченій проблемі всихання ялинників у гірських районах Карпат, яка проходила в актовому залі УкрГірЛісу, де вирішувалися наукові питання цієї глобальної проблеми. На конференції прийшли до висновку, що потрібно кардинально змінювати підходи до санітарних рубок, зокрема переходити на поступові і вибіркові рубки. А для цього потрібно, в першу чергу, займатися будівництвом лісових доріг, здійснити технічне переоснащення підприємства, закупівля новітньої лісозаготівельної техніки. Ми не можемо на даний час, відкрити кредитну лінію на придбання новітнього обладнання, щоб швидко здійснити технічне переоснащення підприємств лісової галузі, так як у Європі.

Третє питання на яке доповідач хотів звернути увагу шановних колег, а особливо  Руслана Васильовича, як керівника обласного управління лісового і мисливського господарства – робота з громадськістю.

-Часи змінюються, і сподіватися на те, що якось там розберуться, що час розставить все по своїх місцях, на сьогоднішній день – марна справа. Часи замовчування вже давно минули. Більшість людей не знають, що робиться в лісі, не знають, і не розуміють важкої, щоденної і кропіткої праці лісівників. Зараз робота працівника лісового господарства не пошанована належним чином, про це треба говорити, розповідати людям в засобах масової інформації, через власний сайт і соціальні мережі. Лісові господарства не тільки займаються заготівлею деревини, але садять тисячі гектарів лісу, зберігають і доглядають ліс в цілому.

 «Ми повинні системно і серйозно працювати в цьому плані, суспільство повинно знати, що робиться в лісовому господарстві і давати гідну відповідь тим, хто здійснює нападки на лісову галузь» - підкреслив Володимир Налькович.

І останнє питання – питання Санітарних правил в лісах України. «Ну що сказати, шановні колеги, ми носимо їх з кабінету в кабінет, а результату немає ніякого» - зауважив Голова Держлісагентства.


З присутніх в залі до Володимира Нальковича звернувся головний лісничий ДП «Вигодський лісгосп» Штука Віталій Анатолієвич, який поставив питання, щодо перевірок в лісгоспі. За останні чотири роки, а це період 2014-2018 роки, в лісгоспі було проведена 101 перевірка. Весь колектив лісгоспу негативно ставиться до цих перевірок, крім того вони сильно заважають в роботі колективу. Даючи відповідь на це зауваження, голова Держлісагентства  відповів таке:

 «Прем’єр-Міністр особисто зініціював 78 перевірок на підприємствах галузі, вже три місяці шукають і нічого не находять, тому що ми працюємо професійно і кримінальних злочинців серед нас немає. Чого перевіряють? Бо бачать, що у нас дисципліна і порядок, вони намагаються це розірвати і віддати нас у концесію, але цього не буде і ми не допустимо, щоб нас передали в приватні руки. Вийдемо, як шахтарі на Банкову, зупинимо підприємства і хай побачать, як жити без лісогосподарських підприємств, як що лісгоспи зупиняться».

До виступу був запрошений Юрій Йосипович Мазур – голова Долинської РДА.

Він  в свою чергу, щиро подякував за запрошення бути присутнім на цьому засіданні, і коротко зупинився на аналізі роботи лісозаготівельних і деревообробних підприємств району. Зауваживши, що в бюджеті району 20% складає частка вищеназваних підприємств і які сплачують 20 млн. грн. податків, з них 10 млн. грн. до місцевих бюджетів. Щодо участі районної влади у вирішенні проблем лісового господарства, то райдержадміністрація намагається долучитись, шляхом закупівлі низькосортної деревини, як паливо для котельнь району. Щодо подвійного оподаткування земель лісового фонду то райдержадміністрація зі свого боку зробить все можливе, щоб цей податок мінімізувати і дати можливість підприємству розвиватися. На даний час керівництво району має повне порозуміння, щодо напрямку розвитку лісового господарства в районі з керівництвом ДП «Вигодський лісгосп», а це збільшення обсягу лісозаготівель, глибинна переробка деревини і подальший розвиток деревообробної галузі. Наостанок, Юрій Йосипович, щиро подякував Володимиру Нальковичу за його небайдужість до Долинського району  і територіальної громади в цілому.

До слова запросили голову Долинської районної Ради Даниліва Івана Івановича.

У своєму зверненні до присутніх Іван Іванович відмітив, що підприємство ДП «Вигодський лісгосп» є на даний час економічно стабільне підприємство району, і його злагоджена робота, залежить від порозуміння працівників лісового господарства з деревообробниками. Районний депутатський корпус налічує в своєму складі трьох лісівників і трьох деревообробників. Так що, й на рівні районної ради, є розуміння проблем лісового господарства. Ці депутати, слугують так би мовити, містком між громадою району і лісовим господарством. Жодного нарікання від громади не було на рахунок лісового господарства. На даний час галузь стабільно розвивається і дає роботу місцевим жителям, особливо в гірських селах району.

Далі, до слова запросили начальника обласного управління лісового і мисливського господарства Руслана Васильовича Осташука, котрий після виступу Івана Івановича Даниліва продовжуючи його тему, зауважив таке, що там де є багато депутатів-лісівників на всіх рівнях представницької влади є порозуміння і підтримка. Проїжджаючи нашим селищем, Руслан Васильович, звернув увагу Володимира Нальковича на те, що 99,9 % всіх будівель селища споруджені колишнім Вигодським лісокомбінатом. З цього можна зробити висновки, яке було потужне і прибуткове підприємство, що могло розбудувати невеличке селище в маленьке і красиве місто, як діляться у соціальній мережі «Facebook» багаточисельні туристи з «Карпатського трамваю». Кожна людина, кожна сім’я у нашій Вигоді була дотична до лісокомбінату, до лісової галузі в цілому. Ми повинні себе відстоювати і добре розуміти, хто за нами, а хто проти нас. В депутати на всіх рівнях треба вибирати достойних людей. І ті завдання, які поставлені перед нами будуть виконані, наголосив Руслан Васильович.

Насамкінець виступив голова селищної ради – Наум Ярослав Ярославович, який у зверненні до слухачів, зазначив, що ДП «Вигодський лісгосп» багато робить хорошого для селища і громади майбутньої Вигодської ОТГ, але зупинятися на досягнутому не треба, як на нього то йому здається, що все ще мало зроблено. Лісова галузь повинна невпинно розвиватися, робити свою важку справу, нарощувати рубки, технічно переозброюватися, впроваджувати нове технологічне обладнання, і забезпечувати сировиною діючі підприємства у селищі. Наприклад, підприємство «Уніплит» в місяць потребує до 13 тис. м3 деревини, а ми в свою чергу будемо співпрацювати з керівництвом лісгоспу, на сесії селищної ради проголосуємо за зниження нового податку за лісові землі до 0,1%.

-Хочу особливо підкреслити перед слухачами, і перед керівництвом галузі, що виробнича дисципліна на підприємстві на високому рівні. Весь депутатський корпус Вигодської селищної Ради відноситься з повагою до керівництва лісгоспу і колективу в цілому. Бажаємо вам подальших успіхів у роботі, придбанні нової техніки, ну і, звичайно ж, поліпшення якості життя людей, пов'язаних з лісом.

І наостанок, Ярослав Ярославович запросив почесних гостей відвідати центр «Центр Спадщини Вигодської вузькоколійки».          

 Олександр Борисович Матусевич подякував гостям за те, що знайшли час, щоб відвідати наше підприємство, а далі запропонував поїхати з робочою поїздкою по лісництвам ДП «Вигодський лісгосп».


Володимир Налькович ознайомився із господарським станом справ у ДП «Вигодський лісгосп». У Шевченківському лісництві Голова Держлісагентства оглянув базовий лісовий розсадник, проінспектував ліси Шевченківського, Мізунського, Бистрівського лісництва, в останньому оглянув новозбудоване рекреаційне місце та побачив роботу пересувної канатної дороги MOZ-300 компанії «Тайфун» в кв.9 вид.14.1 пл.0,3га  урочище «Глубокий» схил 180, де в даний час розробляється лісосіка головного користування, вид рубки – суцільнолісосічна.

На прохання присутніх розповісти про канатну установку, лісничий Бистрівського лісництва Віктор Ігор Ярославович відмітив таке, канатні установки при використанні їх на крутих схилах, як у даному випадку, мають ряд переваг перед іншими засобами трелювання. Вони транспортують ліс по найкоротшому, прямому шляху вздовж схилу, де для прокладки тракторного волока треба було б значно подовжити трасу. Продуктивність транспортного процесу з застосуванням канатної установки набагато вища, а собівартість нижча, ніж при тракторному трелюванні деревини гірським схилом. Обслуговуючий персонал не перебуває безпосередньо на крутому схилі, що підвищує безпеку роботи. Підвісні канатні установки практично не викликають ерозії ґрунту забезпечують збереження підросту, тому що трелювання лісу проводиться повітряним способом вздовж схилу.

 Цією канатною установкою (MOZ-300 «Тайфун») можна транспортувати як хлисти, так і сортименти, що дозволяє легко включати її в технологію лісозаготівель при роботі за різними схемами відповідно до вимог Правил рубок головного користування. MOZ-300 може працювати як на підйом, так і на спуск деревини при довжині траси до 250 м. Ця установка відрізняються простотою конструкції, надійністю в роботі і високою продуктивністю для гірських умов, підсумував сказане Ігор Ярославович Віктор.

У Солотвинському лісництві в урочистій обстановці, з добрими побажаннями і перерізанням жовто-блакитної стрічки, пройшло відкриття нової будівлі Солотвинського лісництва, яке розкрило свої двері після завершення будівництва та благоустрою прилеглої території. Тепер воно розташувалося  неподалік  старого лісництва – просторого приміщення розміром 16 х 12, побудоване в 50-х роках минулого століття на старому фундаменті  лісництва ще за часів Австро-Угорщини і слугувало спільним приміщенням  контори, як для Солотвинського так і Собольського лісництв у 70-х роках.

Закладка фундаменту нового лісництва відбулася ще в 2013 році, протягом п’яти років будівля була побудована, як то кажуть, з нуля разом з господарськими приміщеннями. Почесних гостей за традицією зустрічали хлібом-сіллю.


Настоятель Церкви Різдва Пресвятої Богородиці села Кропивник отець Олег Мацьків, звершив молебень з освяченням нового лісництва.

Після перерізання жовто-блакитної стрічки (це право було надано почесному гостю -Голові Держлісагенції Бондару В.Н., голові ОУЛМГ Осташуку Р. В., директору ДП «Вигодський лісгосп» Матусевичу О.Б. і лісничому Солотвинського лісництва Шведіву М.П.) були відкриті вхідні двері лісництва, і почесні гості, а з ними і всі присутні, змогли оцінити умови, в яких доведеться працювати фахівцям лісництва. Приємно вразили всіх просторі кабінети, актовий зал, санвузол з душовою, службові приміщення. У будівлі з сучасним опаленням - комфортно і затишно, працівники лісництва будуть забезпечені тут всім необхідним для продуктивної діяльності.

Солотвинське лісництво обслуговує близько 4773 гектарів лісу, територія лісництва знаходиться в межах території Старомізунської сільської ради. В штаті лісництва десять чоловік, з них п’ять майстрів лісу, - розповідає незмінний лісничий Солотвинського лісництва Шведів Михайло Панькович. Будівля старого лісництва, буде переобладнано під житло для майстрів лісу, лісопатологів і таксаторів. Адже поступово, у зв'язку з відходом колишніх працівників на пенсію, колектив лісництва омолоджується, з’являються нові посади відповідно до вимог теперішнього часу. Як зазначив Михайло Панькович, за останній час він поповнився майстром електронного обліку та кочегаром.

 Після огляду лісництва Володимир Налькович провів нараду з працівниками лісгоспу та директорами підвідомчих підприємств, на якому були обговорені питання фінансово-господарської діяльності. Голова Держлісагенції підкреслив рентабельну роботу ДП «Вигодський лісгосп», зазначив, що резерви для підвищення доходу є, і дав високу оцінку діяльності лісового господарства.

 
77552, смт. Вигода, вул. Д.Галицького, 40
тел./ факс: 61-7-04 e-mail: vygoda-dlg@ukr.net
© Всі права захищено.
Створення та підтримка сайту: ITLUX