ДЕРЖАВНЕ СПЕЦІАЛІЗОВАНЕ ГОСПОДАРСЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО "ЛІСИ УКРАЇНИ"
Філія «Вигодське лісове господарство»

 


КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ




СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ
НОВИНИ Новини галузі

Головні лісничі держлісгоспів Франківщини обговорили питання підвищення стійкості деревостанів


Назад Назад

На базі Вигодського лісгоспу відбувся виїзний семінар з головними лісничими державних лісогосподарських підприємств, що координуються Івано-Франківським обласним управлінням. На порядку денному – перспективи рубок переформування у лісах Прикарпаття та запобігання масовому всиханню ялинників. Семінар відбувся під головуванням першого заступника начальника правління Романа Олійника та за участю Ігоря Гуменюка, начальника відділу лісового господарства, Миколи Чернявського, доцента кафедри екології Національного лісотехнічного університету України.

Роман Олійник ознайомив присутніх з діяльністю Вигодського лісгоспу та детальніше зупинився на проблемах, що потребують нагального вирішення. Найперше – це запобігання пожежам у лісах з допомогою безпілотників. Для Долинщини, яка потерпає від масового всихання ялинників, це вкрай необхідно. «Оскільки для гірських регіонів телевізійні вежі спостереження неефективні, то використання БПЛА саме на часі. За допомогою безпілотних літальних апаратів ми зможемо набагато швидше виявляти лісову пожежу, її джерело та площу, а також здійснювати координацію гасіння з мінімальними втратами», – зазначив Роман Олійник. І додав, що такі безпілотники якнайшвидше повинні з’явитися у Верховинському, Вигодському, Делятинському та Осмолодському лісгоспах.

Крім того, безпілотні літальні апарати можуть слугувати для забезпечення охорони лісу від незаконних рубок та браконьєрства, моніторингу стану лісів – як новостворених насаджень, так і уражених шкідниками, створення електронних карт, проведення ревізій лісових обходів і таксації лісосік тощо. Новітні технології відкривають багато можливостей для втілення нових ідей та оптимізації роботи лісівників.

Далі присутні обговорили перспективу рубок переформування у процесі переходу на наближене до природи лісогосподарювання. Детальніше про особливості таких рубок розповів доцент кафедри екології Національного лісотехнічного університету України Миколи Васильович Чернявський.

«Наближене до природи лісівництво, яке хоча і має багатовікову історію, але тільки зараз набуває все більшого поширення, особливо в європейських країнах. Воно базується на таких способах лісокористування, за яких безперервно існує лісовий покрив, відтворюється структура природних різновікових лісів, постійно підтримується стійкість деревостанів, деревина вирубується в обсязі річного приросту. При цьому зберігається біорізноманіття лісових екосистем, – зауважив науковець. – Передумовою цього є застосування переважно вибіркових систем господарювання і природозахисних систем заготівлі деревини».

На думку Миколи Чернявського, рубки переформування є доволі перспективними до використання в лісовому господарстві. Оскільки такі заходи можна застосовувати в різних категоріях лісів та в деревостанах різних вікових груп. Під час рубок переформування вирубуються дерева основного ярусу та окремі дерева за певним принципом. Зрідження деревостанів дає змогу з’явитися підросту, що на час рубки відсутній. Крім цього, у вікнах та на прогалинах з’являється можливість появи природного поновлення.

Практичний вигляд рубок формування головні лісничі оглянули у Людвиківському лісництві. «Упродовж останніх років у Вигодському лісгоспі спостерігається масове всихання похідних ялинових деревостанів. Тому нам потрібно їх пробувати переформовувати у корінні мішані багатоярусні деревостани. Для цього, вважаю, у таких похідних ялинниках варто використати рубки переформування. Такий спосіб дозволить підвищити біологічну стійкість дерев, зменшити площу суцільних санітарних рубок і стане запорукою вирощування здорових деревостанів», – розповів Роман Олійник.

Завдяки співфінансуванню Європейського Союзу у Людвиківському лісництві зараз проводяться ряд заходів з покращення доступності до пошкоджених лісових масивів шляхом будівництва двох нових лісових доріг. У майбутньому це забезпечить стале та збалансоване управління лісами.

Варто зазначити, що етап переформування є складним процесом і його реалізація вимагає вирішення низки проблем, однією з яких є низька щільність дорожньої мережі у лісах Українських Карпат. Недостатня розвинутість лісових транспортних шляхів значно здорожчує лісогосподарські заходи та лісокористування під час переформування у порівнянні з традиційними методами лісозаготівлі.

За підсумками наради прийнято рішення підготувати держлісгоспам ділянки під проведення рубок переформування в найбільш поширених типах лісу, з допомогою фахівців лісотехнічного університету провести відведення дерев у рубку та набути практичних навиків проведення рубок переформування.

 
77552, смт. Вигода, вул. Д.Галицького, 40
тел./ факс: 61-7-04 e-mail: vygoda-dlg@ukr.net
© Всі права захищено.
Створення та підтримка сайту: ITLUX