Весняне сонечко вже радує свої промінцями... Оживає природа… Незважаючи на пандемію та інші зовнішні несприятливі чинники, працівники Вигодського лісгоспу вирощують сіянці та готуються до посадки, щоб вже зовсім скоро дарувати лісу нове життя. У теплицях з маленької насінини у контейнері виростає «дитя» – саджанець, якого всю зиму плекають, щоб у свій час посадити у землю. «Дитя» згодом набирається сили і стає сильним і могутнім деревом.
Ліс – це круглорічна праця. Спочатку працівниці лісокультурної ланки під кожну деревну породу підбирають відповідний субстрат для висіву, тому що для хороших сходів є три основних складові: субстрат із відповідним РН для кожної породи, відмінна якість насіння та створені умови комфортного проростання (теплиці). Далі Зернинку висівають доглядають за нею, підживлюють, поливають, підготовляють до посадки, вивчають потребу ділянки у саджанцях і виїжджають, як кажуть у народі, у «саджаниці».
Як зазначили на майстерській дільниці Шевченківського лісництва, минулої осені був проведений висів в закритому ґрунті (коробах) Ялиці – 85 кг на площі 250 м2 (вихід з 1м2 – 600 шт., що становить 150 тисяч штук), Бука лісового – 55 кг на площі 120 м2 (вихід з 1м2 – 250 шт., що становить 30 тисяч штук).
Щоб створити високопродуктивні насадження, лісівники спрямовують зусилля на вирощування стандартного садивного матеріалу. Більшість посадкового матеріалу заготовляють у великому лісонасіннєвому центрі на базі Шевченківського лісництва, тут збудовані сучасні парникові споруди із закритим та відкритим циклом вирощування сіянців.
Підготовку насіння до висіву проводить майстер Наталя Федорич. Через її руки проходить практично кожна насінина аж до висіву. Саме вона носить багаж знань про вирощування лісу.
В лісових розсадниках вирощуються такі види садивного матеріалу: з відкритою кореневою системою – переважно сіянці, а також саджанці, живці, живцеві саджанці, прищеплений садивний матеріал; садивний матеріал із закритою кореневою системою, в якій міститься усередині грудка землі, брикету або відповідного контейнера з субстратом та інші. На розсаднику Шевченківського лісництва вирощується переважно модрина європейська, ялиця біла, ялина європейська, бук лісовий, дугласія зелена, а також декоративний посадматеріал для забезпечення потреб населення. Щорічно обсяги лісовідновних робіт на землях державного лісового фонду лісгоспу становлять понад 300 га. Як зазначив головний лісничий ДП «Вигодський лісгосп» Андрій Рак, цього річ заплановано лісовідновлення на площі 296,8 га. Вже зовсім скоро працівники лісгоспу виїдуть до лісу – до улюбленої і такої необхідної роботи…
З історії
У 2012 році тут розпочато будівництво сучасної лісокультурної дільниці по вирощуванні стандартного посадкового матеріалу. Для цього побудовано три піднавіси, загальною площею 752 м2 , будівництво яких було почато у 2013 році (під навіс №1) і закінчено у 2015 році (під навіс №3). У 2013 році побудована теплиця №1 загальною площею – 88 м2, яка оснащена сучасним тепличним обладнанням, необхідним для вирощування високоякісного посадматеріалу. У 2015 році побудована теплиця №2 загальною площею 128 м2. Будівництво цих теплиць дало змогу проводити висів насіння у край ранні терміни, що дає змогу швидше досягнути посад матеріалу стандартних розмірів у порівнянні з висівом у відкритому ґрунті. Для ефективнішого використання корисної площі лісокультурної дільниці Шевченківського лісництва у 2013 році було розпочато будівництво коробів, яке тривало до весни 2017 року. Враховуючи специфіку гірської місцевості і для збереження посад матеріалу у стані спокою до весняної висадки, було побудовано у 2015 році холодильну камеру загальною площею 80 м2 .
Лісовий розсадник призначений для вирощування лісового садивного матеріалу. Під розсадником розуміють підприємство або спеціалізовану його частину, призначену для вирощування різних видів високоякісного садивного матеріалу, необхідного для виконання робіт, головним чином, з лісовідновлення, також лісорозведення та озеленення населених пунктів у сільських районах. У Шевченкове розсадник поділяється на посівне відділення та шкільне – дендрарій ( у народі – шківка). Під керівництвом лісничого Василя Васильовича Тисяка тут виконується весь комплекс робіт – заготівля насіння, коробів, ґрунту, посадка, догляд, закладка.
P.S/ Дату посадки лісів, до якої може долучитись кожен бажаючий, повідомимо згодом.
Пресслужба ДП «Вигодський лісгосп»
|