ДЕРЖАВНЕ СПЕЦІАЛІЗОВАНЕ ГОСПОДАРСЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО "ЛІСИ УКРАЇНИ"
Філія «Вигодське лісове господарство»

 


КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ




СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ
НОВИНИ ЛІСГОСПУ

Сезон тиші. Час робити зміни.


Назад Назад

У період з 1 квітня до 15 червня у місцях масового розмноження та вирощування потомства диких тварин має бути забезпечено «сезон тиші» з обов’язковим обмеженням господарської діяльності, що має благодатно вплинути на стан тваринного світу. Відповідно, в цей період заборонено будь-які заходи, що є джерелом підвищеного шуму та неспокою (стрілянина, проведення вибухових робіт, феєрверків, санітарних рубок лісу, проведення ралі та інших змагань на транспортних засобах).


«Сезон тиші» – це природоохоронний захід, впроваджений до виконання в Україні на законодавчому рівні у 2015 році (стаття 39 Закону України «Про тваринний світ»). Метою такого заходу є охорона ареалу існування, шляхів міграції диких тварин на час їх розмноження. Такий проект сприятиме відтворенню популяції лісових звірів та птахів, забезпечуючи зростання та різноманіття, спокійний розвиток фауни в наших лісах.

Однак, варто зазначити, що «сезон тиші» стосується виключно проведення санітарних рубок лісу та ділянок лісу в місцях масового розмноження та вирощування потомства диких тварин, на кожному підприємстві має бути зазначений перелік цих ділянок.

В свою чергу, підприємства, установи, організації і громадяни при здійсненні будь-якої діяльності, що впливає або може вплинути на стан тваринного світу, зобов’язані забезпечувати охорону середовищ існування, умов розмноження і шляхів міграції тварин.

Осіб, які порушили вимоги, буде притягнуто до відповідальності згідно зі статтею 87 КУпАП, а саме:

Порушення вимог щодо охорони середовища перебування і шляхів міграції, переселення, акліматизації та схрещування диких тварин – тягне за собою накладення штрафу на громадян від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від п’ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Невжиття заходів щодо запобігання загибелі диких тварин, погіршенню середовища їх перебування та умов міграції або добування диких тварин, які зазнають лиха, – тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

З 1 квітня по 15 червня, коли відбувається активний виліт шкідників, триває так званий «сезон тиші». У цей період законодавець дозволив проводити рубки головного користування, рубки догляду, тобто проводити роботи в сироростучому здоровому лісі, а санітарні заходи, тобто проведення рубок в пошкоджених лісах – під забороною.

Здоровим деревам короїд суттєво не наносить шкоди – місця заселення шкідника заливаються смолою і короїд в більшості випадків гине. Через активність короїда типографа (ips typographus) переважно гинуть ослаблені по різних причинах дерева. Найбільша шкода короїдами наноситься найбільш розповсюдженій у Карпатах деревній породі – Ялині європейській.

Така проблема є практично в усьому світі, але в Україні вирішується чи не найповільніше. Усе через недосконале законодавство.

Масово вражений ліс уже не вилікуєш, у в ньому потрібно вчасно проводити санітарні рубки необхідної інтенсивності. Але українським лісівникам це зробити не просто: крім лісгоспів, санітарні заходи погоджують фахівці лісозахисного підприємства, представники громади. А на деяких об’єктах природо-заповідного фонду законодавство дозволяє проводити лише вибіркові санітарні рубки і лише за погодженням фахівців Івано-Франківської ОДА. На більшості об’єктів природо-заповідного фонду заборонено проведення будь-яких санітарно-оздоровчих заходів.


Ефективно протистояти поширенню агресивного шкідника, на думку лісівників, можна тільки завдяки своєчасному очищенню лісосік, проведенню всіх видів рубок, спрямованих на відтворення деревостанів природного походження, формування корінних деревостанів мішаного складу. Особливо не зайвим буде, своєчасно та терміново вилучати свіжозаселені стовбуровими шкідниками дерева.

Із моменту прийняття обмежень на так званий «період тиші» лісівників України обурювала їх недосконалість і необґрунтованість. На даний період забороняється проведення суцільних і вибіркових санітарних рубок, але яка суттєва різниця лісозаготівельних робіт на санітарних рубках у порівнянні із прохідними рубками, проріджуваннями, рубками головного користування?

Значна частина громадян, свідомо чи недостатньо ознайомившись із законодавчими актами, виставляють претензії до лісгоспів, що на «період тиші», мають бути припинені будь-які види рубок у лісах, що не відповідає вимогам діючого законодавства і є втручанням у господарську діяльність підприємства.

З моменту прийняття рішення на обмеження деяких видів рубок на «період тиші», прийшло розуміння про необхідність внесення поправок до вищезгаданих обмежень. Очевидно, що місця розмноження тварин (відтворюючі ділянки), переліки яких є в кожному лісгоспі повинні отримати інший статус. Напевно доцільно і віднести їх до категорії лісів – «Захисні ліси» із введенням на цих площах усіх необхідних обмежень також потрібно відмінити обмеження щодо проведення санітарних рубок в сезон тиші. Це дасть змогу більш планомірно і вчасно організовувати проведення всіх необхідних заходів по боротьбі із шкідниками, не обмежувати термін проведення санітарних рубок у найбільш віддалених і важкодоступних умовах.

 
77552, смт. Вигода, вул. Д.Галицького, 40
тел./ факс: 61-7-04 e-mail: vygoda-dlg@ukr.net
© Всі права захищено.
Створення та підтримка сайту: ITLUX