З метою поліпшення санітарної та лісопатологічної обстановки в лісах області 14.06.2019 року ДСЛП «Івано-Франківськлісозахист» на території Людвиківського лісництва ДП «Вигодський лісгосп» урочище Довжка Солотвинська було організовано та проведено виїзний семінар на тему: «Організація захисту лісів».
В роботі семінару взяли участь: директор ДСЛП «Івано-Франківськлісозахист» Буній Володимир Яремович, начальник відділу фітопатології ДСЛП «Івано-Франківськлісозахист» Приймак Михайло Дмитрович, начальник відділу лісового господарства ДП «Вигодський лісгосп» Оріхівський Степан Миколайович, представник прес-служби Івано-Франківського обласного управління лісового та мисливського господарства, лісничий Людвиківського лісництва Павлик Михайло Осипович та помічник лісничого Тисяк Василь Іванович.
На семінарі були висвітлені питання проведення лісопатологічних обстежень, призначення санітарно-оздоровчих заходів, превентивних заходів захисту лісових насаджень. Розглянуто методи і способи діагностики основних причин ослаблення і загибелі деревостанів, боротьби з короїдом-типографом і іншими шкідливими організмами лісу.
Перед учасниками семінару виступив директор ДСЛП «Івано-Франківськлісозахист» Буній Володимир Яремович, який коротко зупинився на загальній характеристиці стовбурових комах, назвав критерії їхньої шкодочинності, послідовність заселення дерев.
Щодо організації обстеження осередків стовбурових шкідників лісу виступив перед присутніми начальник відділу фітопатології ДСЛП «Івано-Франківськлісозахист» Приймак Михайло Дмитрович. У своєму виступі він зазначив, що обстеження осередків стовбурових шкідників лісу є складовою лісопатологічних обстежень. Лісопатологічні обстеження призначають у випадках: виявлення при нагляді осередків шкідливих комах і хвороб; на згарищах; у деревостанах, що пошкоджені вітром або снігом, знаходяться під впливом недостатнього чи надмірного зволоження, морозу, пошкодження дикими звірами, техногенними викидами; ослаблені внаслідок рекреації, господарської діяльності.
Далі було на практиці представлені способи закладки пробних площ для проведення обстеження, дано пояснення по ряду питань, що стосуються організації лісозахисту, зокрема методи оцінювання популяційних показників стовбурових комах, як відбираються і підготовлюються модельні дерева для ентомологічного аналізу. Обговорювалися також питання по нормативно-правовій базі забезпечення захисту лісів.
Проведення такого семінару в значній мірі підвищить рівень призначення і проведення санітарно-оздоровчих заходів в цілому по лісгоспах та дозволить залучити лісову охорону лісництв до більш активного виконання зазначених заходів.
У нас на сайті лісгоспу не раз висвітлювалася проблема ураження наших лісів небезпечним шкідником – короїдом-типографом. Цей надзвичайно плідний і небезпечний жук здатний за короткий час знищити величезні площі ялинових лісів і, на жаль, це виходить у нього куди краще, ніж зусилля людей по боротьбі з небезпечними комахами. Основною проблемою моніторингу лісів в зоні ураження жуком є брак фахівців і сучасної методики швидкого і точного аналізу стану ураженого лісу з цією метою і проводиться такий семінар. Однак, деякі позитивні моменти все ж таки є. На боротьбу з небезпечним шкідником виходять безпілотні літальні апарати-БПЛА. Вірніше сказати вилітають квадрокоптери.
До теперішнього часу моніторинг стану ялинових лісів в зоні ураження короїдом-типографом здійснювався в ході періодичних наземних спостережень, що особливо важливо в разі виявлення вогнищ шкідника і призначення санітарно-оздоровчих заходів. Це може бути суцільно-санітарна рубка, розвішування феромонних пасток, або інші біологічні заходи. Однак, подібні дослідження, у зв'язку з просторістю і подекуди важкодоступністю, не дають повної інформації про поширення інвазійного процесу в лісі. З недавнього часу здійснення лісопатологічних обстежень можливо дистанційним методом з використанням безпілотних літальних апаратів – квадрокоптерів. Сучасні технології почали застосовувати для вирішення таких гострих завдань.
Квадрокоптер дозволяє проводити оперативний огляд ділянок лісового фонду в режимі фотографування і відеозйомки. Пошкоджені короїдом-типографом дерева виявляються на знімках по зміні забарвлення крони в порівнянні з непошкодженими деревами, що дозволяє легко диференціювати живі і загиблі дерева та по їх частці в деревостані, приблизно оцінювати їх санітарний стан і рівень деградації. Початкова стадія ураження дерева призводить до незначної зміни структури і кольору ялини, що можна бачити на цьому фото.
Так виглядає стовбур дерева, ураженого короїдом-типографом. Воно має велику кількість отворів, які жук прогризає, проникаючи під кору. При цьому дерево включає захисний механізм від шкідника (виділяє багато смоли), але це послаблює дерево настільки, що воно гине за кілька тижнів.
На знімках з БПЛА вражений ліс здається різнобарвним. При цьому зелені дерева ще не уражені небезпечним шкідником, а коричневі, жовті, сірі - у крайній стадії ураження. Ці ділянки лісу приречені. Враження шкідником таке масштабне, що через рік на цьому місці буде тільки сухостій і хмиз.
|