ДЕРЖАВНЕ СПЕЦІАЛІЗОВАНЕ ГОСПОДАРСЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО "ЛІСИ УКРАЇНИ"
Філія «Вигодське лісове господарство»

 


КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ




СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ
НОВИНИ Новини галузі

Лісові карти тепер доступні для громадськості!


Назад Назад

Протягом багатьох років лісогосподарські підприємства свідомо обмежували доступ громадськості, науковцями, туристам і навіть природоохоронним чиновникам, до матеріалів лісовпорядкування, посилаючись на те, що данні документи є тільки «для службового користування».

У вищезгаданих матеріалах (таксаційних описах та планах лісонасаджень) міститься інформація про розташування, віковий та породний склад лісових ділянок, тому без неї складно проводити якісні наукові дослідження або здійснювати громадський контроль за проведенням рубок.

В рамках співпраці з Міжнародним фондом «Відродження», протягом 2016 року ЕПЛ неодноразово шукало різні шляхи вирішення проблеми доступу до матеріалів лісовпорядкування. І в листопаді 2016 року на круглому столі «Стале лісівництво як шлях подолання корупції в лісовій галузі», організованому ЕПЛ, представники ВО «Укрдержліспроект», як розробники матеріалів лісовпорядкування, повідомили, що плани лісонасаджень та таксаційні матеріали не відносяться до інформації «для службового користування» і вони не проти, аби лісгоспи надавали цю інформацію громадськості.

Відповідне розяснення було згодом надано і у письмовій формі.

Наступним кроком стало, за допомоги народного депутата Остапа Єднака, видання наказу Міністерства екології та природних ресурсів України, яким зобовязали установи природно-заповідного фонду в сфері управління міністерства, викладати плани лісонасаджень та таксаційні описи на своїх сайтах.

Державне агентство лісових ресурсів України, в свою чергу, доручило ВО «Укрдержліспроект» викласти електронні версії планів лісонасаджень на своєму сайті, а також повідомило, що з таксаційними описами, зважаючи на їх великий обсяг, всі бажаючи можуть ознайомлюватись в офісах лісгоспів.

На жаль, в першій половині 2017 року більшість лісових господарств, по старій звичці, продовжували ігнорувати вимоги законодавства і не надавали плани лісонасаджень у відповідь на запити, про що ЕПЛ писала в статтях «Лісгоспи продовжують приховувати інформацію про реальний стан лісів» http://epl.org.ua/about-us-posts/lisgospy-prodovzhuyut-pryhovuvaty-informatsiyu-pro-realnyj-stan-lisiv/ та «Лісгоспи й надалі лишаються закритими від громадськості» http://epl.org.ua/announces/lisgospy-j-nadali-lyshayutsya-zakrytymy-vid-gromadskosti/.

Проте, після написання скарг в обласні управління лісового та мисливського господарства ситуація змінилась, і більшість лісогосподарських підприємств відповідну інформацію таки надали.

В даний момент, на сайті ВО «Укрдержліспроект» доступні плани лісонасаджень по всім державним лісгоспам Вінницької, Волинської, Житомирської, Кіровоградської, Тернопільської, Чернігівської, Харківської, Закарпатської, Запорізької, Миколаївської областей.

imag0502_1

А за посиланням https://drive.google.com/open?id=0ByH75JsyLxbAVU11WnA0Qi1FTFE можна ознайомитись ще й з іншими планами лісонасаджень, які були отримані ЕПЛ у відповідь на запити раніше.

Сподіваємось, в найближчому майбутньому ВО «Укрдержліспроект» виконає до кінця доручення Державного агентства лісових ресурсів України і викладе плани лісонасаджень і по іншим областям.

А поки цього не сталось, ЕПЛ радить всім, хто має потребу в отриманні доступу до таксаційних описів та планів лісонасадження (яких ще не має на сайті ВО «Укрдержліспроект») надсилати офіційні запити в лісгосп згідно Закону України «Про доступ до публічної інформації». Варто зауважити, що обсяг цих матеріалів доволі великий, а лісогосподарські підприємства не завжди мають їх у електронній формі. Тому оптимальним варіантом буде просити в запиті надати можливість провести їх фотокопіювання в офісі лісгоспу.

П.С. Ще лишаються окремі підприємства які до останнього приховують інформацію про стан своїх лісів. Напевно їм дуже не хочеться аби громадськість могла їх ефективно контролювати. Таким є зокрема ДП «Смілянське лісове господарство», яке нещодавно відмовило Черкаському національному університету в наданні таксаційних описів та планів лісонасаджень, посилаючись на те, що їм потрібен для цього дозвіл від ВО «Укрдержліспроект». Порушивши цим не тільки національне законодавство України, але й стандарт лісової сертифікації FSC, який зобовязує надавати доступ зацікавленим сторонам до планів управління лісовим господарством. Жодної логіки в діях лісгоспу немає, і ми абсолютно певні, що після скарги в Черкаське ОУЛМГ та Державне агентство лісових ресурсів відповідні матеріали будуть надані.

За додатковою інформацією звертайтеся до:

Тєстов Петро, аналітик ЕПЛ

e-mail: office@epl.org.ua, petro.testov@gmail.com

тел.: (032) 255 76 82

 
77552, смт. Вигода, вул. Д.Галицького, 40
тел./ факс: 61-7-04 e-mail: vygoda-dlg@ukr.net
© Всі права захищено.
Створення та підтримка сайту: ITLUX