Негативна інформація про ДП «Вигодський лісгосп» у ЗМІ поширюється різними людьми і структурами з різними цілями, незважаючи на це ми готові вести максимально відкритий діалог в інформаційній площині та інформувати всі зацікавлені сторони про нашу господарську діяльність. Неправдива інформація, може зганьбити і принизити людську гідність працівників та ділову репутацію цілої організації. Ми вважаємо, що ДП «Вигодський лісгосп» має право на спростування озвученої інформації і право на правдиву відповідь.
Колектив Вигодського лісгоспу дізнавшись про сюжет, який вийшов у неділю ввечері на проросійському телеканалі, був обурений тим як журналісти популістично нарізали фрагменти відзнятого відео та коментарі жителів села Мислівка і подали телеглядачеві.
Згадані у сюжеті «облисілі гірські схили» насправді є засніженими гірськими схилами і вони вже мають лісовий підріст, який через кількаденні опади просто не видно, на розмитих світлинах (маніпуляція №1).
«Катастрофа», «село зрубали повністю» (маніпуляція №2) – насправді у 2007 році лісові площі Вигодського лісгоспу були пошкоджені двома сильними буревіями (січневим і квітневим). Зокрема у Людвиківському лісництві було пошкоджено вітровалом лісові масиви на площі понад 60 гектарів.
В урочищі «Брязинець» в кварталах 7 і 12, що видно на розмитих світлинах у відео, пошкоджено лісу на площі до 30 гектарів. Наслідки негоди підприємству Вигодське лісове господарство довелось виправляти роками, адже в наступних роках почалось масове пошкодження хворобами і шкідниками лісу з підірваними кореневими системами і як наслідок всихання смерічників. У 2007, 2008 і 2009 роках були проведені ССР у кварталах 10, 12, 7, 13, 14, 21, 32, 22. Ці площі були заліснені, як правило, такими лісовими породами – смерека 50%, ялиця 20%, бук 20%, та по 5% явора і модрини за кошти підприємства.
На базі Вигодського лісгоспу, в тому числі і в Людвиківському лісництві протягом останніх років неодноразово на різному рівні (три виїзні семінари Державного Агентства лісових ресурсів, виїзна сесія Івано-Франківської обласної ради) проводилися наради, на яких серед інших питань обговорювалася проблема всихання смерекових лісів, в тому числі на території лісгоспу. Як наслідок всихання смерічників і виконання намічених санітарно-оздоровчих заходів і утворилися такі великі площі зрубів.
В даний час, як Ви бачили у сюжеті, наявний дуже глубокий сніговий покрив. Після його сходження, запрошуємо усіх небайдужих відвідати лісові масиви, які знаходяться на відстані 1,0-1,5 км від площ зрубів, де на території природо-заповідного фонду не рубалися і не будуть рубатися всихаючі смерекові лісові масиви і переконатися, яка доля могла чекати пошкоджені ліси, якщо б не були проведені суцільні санітарні рубки (Фото додаються 3, 4).
«Село зрубали повністю» (маніпуляція №3) Якщо проаналізувати твердження, що навколо села Мислівка масово знищені ліси, можемо навести дані, що на території Людвиківського лісництва запропоновано в рамках проекту WWF, включити до Євпропейського фонду пралісів і квазіпралісів 562 гектари лісів, що складає більше десяти відсотків від площі лісництва, по Ільмянському лісництві 1465 гектарів, що складає 22,8% від площі лісництва, по Свічівському лісництві – 904 гектари, що складає майже 14% від площі лісництва. Це є лісові масиви, в яких ніколи не проводилась жодні господарські заходи, а тим більше рубки. За рахунок пралісів, які будуть затверджені у встановленому порядку буде розширюватися мережа об’єктів природо-заповідного фонду.
Відносно рубки стоячого сироростучого лісу, хочемо нагадати Вам, що всі ліси в України діляться на чотири категорії захистності:
- Природоохоронні ліси;
- Рекреаційно оздоровчі ліси;
- Захисні ліси;
- Експлуатаційні ліси.
Значна частина лісових площ у кварталах 9, 10, 11 Людвиківського лісництва включена до експлуатаційних лісів (40-60% від площі кварталів). Після базового лісовпорядкування у 2008 році була затверджена розрахункова лісосіка з переліком ділянок рубок головного користування, тобто рубки стоячого сироростучого лісу, який виконав свою функцію, досяг віку стиглості і був призначений для проведення рубки головного користування. Такі рубки у відповідних категоріях захистності на даний час дещо обмежені, але ніякими законодавчими актами в лісах Карпат ці рубки не заборонені. В даних лісових масивах були погоджені і проведені рубки головного користування, на лісосіках було забезпечене природне поновлення, в даний час на ділянках проводяться рубки догляду у молодняках (молодому лісі віком до 20 років), під час якого проводиться розрідження надзвичайно густого молодого лісу за участі бука, ялиці, ялини. Місцеві жителі у цьому молодому лісу масово заготовляють гриби, тут відновилось лісове середовище, тому не можна стверджувати, що ліс тут знищений.
Івано-Франківське обласне управління лісового і мисливського господарства зосереджене тепер на переході до вибіркової системи вирубки. У Вигодському лісгоспі напрацьований великий досвід, зокрема у Людвиківському лісництві (лісничий Павлик М.О.) розробка лісосік проводиться з допомогою підвісної канатної дороги і трелювальною лебідкою на колісному тракторі МТЗ. Трелювання деревини здійснюється напівпідвісним способом у верх по схилу, на відстань до 150 метрів. Така технологія розробки лісосіки в ялинових, ялиново-ялицевих і букових лісах є хоча трудомісткою і затратною, але найменш шкідливою для лісового середовища.
У Людвиківському лісництві, як і у цілому Вигодському лісгоспі спостерігається тенденція переходу від суцільно санітарних рубок (зруби) до вибірково санітарних, зокрема у 2015 ріці ССР 26 га – ВСР 24,6 га. 2016 рік ССР 32,7 га – ВСР 38,3 га. 2017 рік ССР 10,7 га – ВСР 69 га.
Закиди про відвантаження лісу дровами теж пусті слова, адже у Людвиківському лісництві з усієї маси заготовленої продукції у 2015 ріці ділова деревина склала 56%, у 2016 ріці ділова деревина склала 54%, 2017 ріці ділова деревина склала 57%, що є середнім показником по усьому лісгоспу.
Рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів за 2017 рік, котра сплачується у бюджет Шевченківської сільської ради (село Шевченкове, село Мислівка) склала більше трьох мільйонів гривень. Ці кошти сільська рада може безпосередньо спрямувати на відбудову дорожньої інфраструктури.
Особливо шокує твердження про те, що одну товаротранспортну накладну можна використовувати по три рази, в той час коли на накладній чітко вказується дата і термін відвантаження лісопродукції, вся деревина маркується бирками (які є одноразового використання), та перелік деревини в розрізі сортиментів та номерів бирок можна відстежити на відкритих WEB-ресурсах у режимі реального часу.
Наше підприємство сертифіковане згідно міжнародної програми FSC з 2012 року, що вимагає неухильного дотримання всіх законодавчих вимог що до лісорозведення, лісовикористання, та реалізації лісопродукції. Ці вимоги передбачають насамперед дотримання вимог Тимчасової інструкції з ведення електронного обліку деревини котра є обов’язковою для виконання всім лісогосподарським підприємствам галузі, а також дотримання вимог стандартів ланцюжка постачання FSC сертифікованої деревини споживачам, який перевіряється на міжнародному рівні.
Дозвіл на рубку, виписка лісорубного квитка, регламентується відповідними галузевими нормативними документами, на об’єктах природно заповідного фонду – з погодженням екологічною інспекцією.
Ліс перестане відігравати свою роль в глобальній екосистемі, бо це живий природний організм, який постійно змінюється (іде приріст, виникає потреба в рубці, посадки, заліснення). Поряд з тим, у Вигодському лісгоспі дотримуються щорічної регламентованої лісосіки, з кожним роком зменшуються площі суцільних зрубів, існують обмеження на суцільні санітарні рубки. Необхідність масових локальних вирубок виникають в наслідок потужних руйнівних буревіїв, або пошкодження лісових масивів захворюваннями і всиханнями, наприклад останнім часом смерекових насаджень. Ця проблема досягає європейських масштабів, та вчені взялись за її вирішення, тому що згідно прогнозів смерека внаслідок всихання може зникнути з наших лісів.
Усі дерева у лісі розділяються на шість категорій стану. Перша категорія – це абсолютно здорове дерево. Друга категорія – це практично здорове дерево. Третя категорія – це дерево, яке вже уражене і на ньому вже крона з пожовтілою хвоєю. Четверна категорія – це явна ознака: жовта крона, суховершинність, вітровал, починають відпадати гілки. А 5 та 6 – це вже сухостій. Якщо таких дерев на ділянці більше 90 відсотків - ми їх забираємо в суцільну рубку. При вибірково санітарній рубці відводяться у рубку дерева 4, 5 і 6 категорії стану, а якщо ділянка пошкоджена хворобою лісу то в рубку призначаються також дерева 3 категорії. Також ліс масово пошкоджує короїд. І цей шкідник почав в останні часи дуже прогресувати, внаслідок ослаблення смерекових насаджень. Висновок щодо ураження лісу підтверджують спеціалісти Державного спеціалізованого лісозахисного підприємства «Івано-Франківськлісозахист».
Рубки проводиться на підставі відповідного дозволу – лісорубного квитка. Дозвіл на суцільно санітарну рубку лісу надає Івано-Франківське обласне управління лісового та мисливського господарства за погодження з органами місцевого самоврядування.
Кожний рік на теренах ДП «Вигодський лісгосп» проводиться заліснення ділянок, або природним, або штучним способом. Гори не лисіють, бо лісовідновлення проводяться саджанцями висотою 15 см, і пройде 8-10 років поки гори зазеленіють знову, і буде створене нове лісове насадження, тому що річні прирости молодих саджанців дуже незначні – 10-30 см.
Протягом 2014-17 рр у ДП Вигодське ЛГ проведено 85 перевірок перевірок контролюючими органами, а також у межах кримінальних проваджень органи нацполіції та прокуратури із залученням спеціалістів держекоінспекції неодноразово перевіряли законність проведення рубок у межах лісфонду державного підприємства. Даними заходами державного контролю та слідчими діями неодноразово перевірялось правильність проведення відводів лісових ділянок у рубку, підстави для виписки лісорубного квитка, як дозволу для проведення рубки. За той же період у Людвиківському лісництві було проведено 4 перевірки. Що стосується згаданого випадку у сюжеті, то даний факт незаконної рубки лісу зафіксовано та матеріали з відповідною заявою передано до правоохоронних органів за статтею 246 ККУ. За даним фактом з державного підприємства стягнуто 171 тис грн, як збитки завдані державі. Проте після встановлення осіб винних у даному злочині, за державним підприємством залишається право регресу до винної особи та відшкодування цих збитків у повному обсязі. Окрім цього прокуратура області за даним фактом відкрила провадження і стосовно майстра лісу під охороною якого перебувала дана лісова ділянка, притягнуто до відповідальності за ст.367 (службова недбалість) ККУ.
Звісно, краєвид з голими горами трохи лякають людей, проте це не наслідок незаконних вирубок. Щоб насадження піднялося до віку, коли з висоти зйомки квадрокоптера ділянка мала вигляд вкритої лісом, потрібно десять-п’ятнадцять років, а в зимовий період 25 років.
|