Короїд-типограф – шкідник ялинових дерев.
Прийшла раптова спека, навіть тоді, коли ще за календарем останній місяць весни. Синоптики попереджують, що спекотна погода утримається до кінця травня. І настав час згадати про нашого небезпечного лісового шкідника – короїда-типографа, тим більше, що як з'ясувалося, сам він забувати про наші карпатські ліси не збирається.
Короїд-типограф це напевно одне з найбільш відомих шкідливих лісових комах, він отримав популярність завдяки загибелі від його активної діяльності, тисячі гектарів лісу, в старих ялинниках, які в результаті масового розмноження цього шкідника всохли за останні десятки років. На жаль, зараз ми бачимо, що кількість короїда-типографа дуже висока, і з настанням сприятливих умов, а саме, теплої і жаркої погоди, лісам загрожує новий підйомом кількості цього шкідника, а значить і загибеллю нових ділянок смерекового лісу.
Що то за шкідник і звідки він узявся?
Цей жук є практично на всій території Євразії, і зустрічається від Атлантики до Тихого океану. У звичайних умовах короїд-типограф - це досить нешкідливий житель ялинового лісу, який не завдає йому особливої шкоди. Власне кажучи, короїд і ялина - 1000 років співіснують разом цілком успішно. Шкідником цей жук стає лише в умовах, коли ліс освоєний господарською діяльністю людини, дуже сильно перетворений, і коли людина порушує у лісі усі механізми саморегуляції, самопідтримки лісових систем. І тут короїд отримує на стільки багато переваг перед ялиною (своєю жертвою), що іноді розмножується до катастрофічних масштабів і у величезних кількостях.
Що це за жук короїд-типограф - це жук близько 4-5 мм, самки трохи більші, самці дрібніші, який живе і розмножується під корою, в основному ялини. В деяких випадках він може заселяти ялицю і сосну, але основною жертвою короїда-типографа є саме ялина, різні види ялин, насамперед, ялина європейська, ялина сибірська.
Де зимує короїд-типограф.
Зимують дорослі жуки в лісовій підстилці, деяка кількість молодих жуків може зимувати під корою дерев ялини, якщо вони не встигли подорослішати і вилетіти. Крім того, можуть перезимовувати під корою ялини і їх личинки-лялечки, але у них набагато більше шансів загинути взимку. У дуже холодні зими всі личинки лялечок, які зимують під корою вимерзають. Ті жуки, які зимують у лісовій підстилці, в основному виживають, це залежить від того на скільки холодна зима, і на скільки мокра весна. Чим взимку холодніше, і чим більше води в лісі навесні, тим більша частка зимуючих жуків в лісовій підстилці гине, але все одно значна частина їх доживає до весни.
Навесні короїди активізуються і нападають на дерева.
Навесні, коли починає рости трава, і в лісі стає досить тепло, тобто температура повітря вище ніж +120 С і така погода тримається кілька днів, жуки вилітають з лісової підстилки, починають шукати підходящі для них дерева. Насамперед - повалені дерева або дуже сильно ослаблені. Якщо їх немає, то жуки-типографи нападають і на здорові дерева. Короїд комаха колективна, намагається нападати на смереку колективно, тобто великим загоном - іноді від 200 - 400 жуків на одне доросле дерево ялини.
Як дерево може боротися з жуком короїдом-типографом? - якщо ялина досить здорова, і у неї багато смоли, а смола, як ми знаємо, речовина текуча то при необхідності дерево може прискорити утворення нової смоли. У цьому випадку самці короїди-типографи, коли починають заселяти дерево - прогризають перші свої вхідні отвори і гніздові камери, і ялина починає інтенсивно виділяти велику кількість смоли, заливати гніздову камеру жука і якщо смоли достатньо, то жук в ній гине. Більш того, якщо таких нападів стає багато, то ялина здатна змінювати свій метаболізм і робити свою смолу більш токсичною. Тому напад окремих жуків, які перезимували в лісовій підстилці на здорові дерева ялини, як правило закінчується загибеллю короїдів-типографів.
Що загрожує одновіковим ділянкам лісу від короїда
І в здоровому лісі, особливо якщо це природний ліс, який протягом багатьох століть існує сам по собі, не перетворений господарською діяльністю людини, що складається з дерев різного віку, різної життєвої сили - в цьому випадку їжею короїда стає мертва деревина, що випала, повалені вітром дерева, дерева дуже ослаблені, або які самі гинуть під дією різних природних факторів та нездатні чинити опір короїду-типографу.
Зовсім інша історія відбувається в лісах освоєних людиною, тут як правило, переважають чисті ялинники, котрі представлені деревами більш менш одного віку. Це пов'язано з тим, що метою лісового господарства протягом багатьох століть було вирощування одновікових хвойних зімкнутих насаджень. Щоб всі дерева були в них як говориться "смерека до смереки", стрункі, високі, однакові, загущені, щоб в нижній частині стовбура було як можна менше гілок, з тим щоб отримати більше цінної деревини. І ось такий одновіковий загущений ялинник, як раз найбільш вразливий для короїда-типографа. Просто тому, що опір у всіх цих дерев ялини, приблизно однаковий, вони однаково реагують на ті зовнішні негаразди такі як: посуха, вітровали, сніголоми. І більше того, вони зазвичай дуже сильно ослаблені всередині гілковою конкуренцією і в результаті ми отримуємо такий плачевний стан у наших теперішніх лісах.
Чому збільшується чисельність короїда-типографа в природі?
У кінці 80-х років та початок 90-х р. по карпатських лісах пройшли дуже потужні ураганні вітри, які вивалили великі площі лісів. В першу чергу ті, які нестійкі до вітру, і як раз одновікові старі зімкнуті ялинники, які найменше стійкі до вітрового навантаження. І ця повалена деревина стала дуже добрим субстратом для того, щоб на ній розмножився короїд-типограф. Він набрав там первісну чисельність, тобто ту чисельність, при якій він може нападати вже не тільки на ослаблені, але і на цілком здорові дерева. Адже чим довше жуки атакують дерево ялини, тим менше сил, менше смоли дерево може витрачати на кожного конкретного жука. Якщо нападає типограф-короїд загоном чисельністю в 200-400 жуків, то навіть здорова сильна смерека не може протистояти такій орді. Відповідно в 1989-1993 р.р. у нас почалося первісне наростання чисельності шкідника, завдяки пройденим по лісах вітровалам, а тут ще один сюрприз погоди – тривалі спеки в останні десятки років і подовжене літо, інколи захоплює осінні місяці - вересень і жовтень. Спека для короїда і довге спекотне літо - це найкращий подарунок для короїда-типографа. Справа в тому, що в нормі в нашій смузі короїд виводить одне покоління потомства в рік, а при таких комфортних умовах може дати і друге покоління
Як жук короїд заселяє дерево?
Весною дорослі жуки заселяють дерево. Заселення йде таким чином - самець прогризає гніздову камеру, вигризає вхідний отвір і камеру діаметром кілька мм під корою дерева. І якщо атака вдалася, він починає приманюють до себе самок своїми феромонами, пахучими речовинами, які говорять самкам про те, що ось я тут, летіть до мене - атака вдалася, є смачна здорова їжа і її досить багато.
Розмноження жука типографа в дереві.
Відповідно на цей запах феромона прилітають самки. Короїдна сім'я типографів складається з одного самця та 2-3 самок. Самки починають прогризти маточні ходи, в різні сторони: зазвичай одна гризе свій хід вгору, інша вниз (причому строго вгору і строго вниз). Якщо їх виявляється більше ніж дві, то вони гризуть кілька ходів, які розходяться. Кожна самка відкладає в стінках цього ходу яйця до 80 штук. З яєць досить швидко, в залежності від температури - якщо жарко то за кілька днів виводяться личинки, які починають гризти свої личинкові ходи, які на відміну від маточних ходів дорослих короїдів йдуть строго горизонтально. Розходяться один від одного від маточного ходу, за рахунок того, що вони добре чують де верх, а де низ, ходи личинок ніколи не перетинаються один з одним, тобто вони не конкурують між собою за їжу. Кожна личинка їсть в околицях свого ходу, у якому вона харчується. І в залежності від температури, для того щоб личинки досягли стану, коли вони заляльковуються проходить десь від 1,5 до 2-3 місяців. Чим тепліше, тим комахи розвиваються швидше, а чим холодніше тим розвиваються повільніше.
В нормальних умовах короїд-типограф дає одне покоління за рік. Якщо літо прохолодне, і не особливо тепле - відповідно тоді одне покоління вилітає в кінці серпня, або на початку вересня і жуки відчуваючи, що у них особливих перспектив відкласти яйця і вивести потомство в решту року немає, короїди вже думають про зимівлю і ховаються у підстилці лісу. І ось, це покоління відразу ж стикається з самим проблемним для себе періодом - зимівля. Взимку йде їх найбільша загибель.
Вплив температури на кількість короїдів. Чому гинуть ялинники?
Попередні роки випали жаркими і сухими, і тривалість теплого періоду виявляється подовженим, а у нас такі були 2010-2016 роки. Шість дуже жарких сухих роки поспіль дали можливість короїду вивести два покоління в рік. Це означає, що на початку літа виводиться перше покоління, і якщо ще досить тепло і літо довге, під кінець вересня, жовтня виводиться друге покоління. При цьому між першим і другим поколіннями немає зими, коли більша частина жуків гине. Тому, при двох поколіннях типографів-короїдів у році, наростання їх кількості йде набагато швидше, ніж при одному поколінні. Фактично йде лавиноподібне зростання цього шкідника. Ну і, відповідно, вийшло так, що в результаті подовженого літа в останні роки, короїд-типограф накопичив у багатьох районах ту чисельність при якій він може вбивати цілком здорові дерева, старі дерева ялини і навіть цілі ділянки лісу.
На літо 2013-2015 рр. припав пік загибелі старих ялинників від короїда, було втрачено за різними оцінками багато гектарів старих ялинових лісів, схожа ситуація розвивалася і в других областях.
Короїду типографу теж не легко, але шкідник ще є.
Загалом спалах кількості короїда-типографа зараз поки не припиняється, короїда-типографа досить багато в наших лісах. Короїд-типограф по-перше, освоїв найбільш привабливі для нього ділянки смерічників, по-друге зіткнувся з ростом своїх хижаків, які харчуються ними, а це і деякі комахи, дятли, синиці та інші пернаті. Крім того, при дуже високій чисельності короїда-типографа, він починає страждати від різних власних хвороб. І спалах починає затихати із-за природних причин. На жаль, теперішня ситуацію показує, що шкідника зараз хоч і не так багато, як було в попередні роки, але він явно непогано перезимував, і загалом йде наростання його чисельності. Принаймні в деяких лісництвах ДП «Вигодський лісгосп», всі ослаблені, повалені дерева заселені короїдом-типографом.
Ризики лісового господарства у боротьбі з короїдами.
Весна на даний час не по календарю дуже тепла, більш схожа на літо чим на весну, погодні умови йдуть з випередженням графіка на 2-3 тижні, є великий ризик, що знову таки короїд-типограф зможе вивести два покоління - навіть якщо рік буде не дуже спекотним. І зможе освоїти нові ділянки ялинових лісів. Звичайно, такої потужної загибелі ялинових насаджень, як у минулі роки швидше за все не буде, просто тому, що найуразливіші старі ялинники короїд вже з'їв. Але локально там де залишилися ділянки смерекових лісів, що встояли в попередні 3-4 роки, нової хвилі можуть не витримати. Тому ризик, що всихання ялинових лісів продовжиться ще достатньо великий.
Що з цим треба було б робити, щоб цього не сталося і що з цим потрібно робити тепер, щоб не повторилося в майбутньому? По-перше, треба сказати, що короїд-типограф повинен сказати спасибі саме людині за те, що йому були створені такі сприятливі умови для свого розмноження. Історично таке масове зростання короїда-типографа стало можливим завдяки дуже великій частці одновікових старих загущених ялинових лісів. Штучно посаджені ялинники ще на початку 20-го століття за часів Австро-Угорщини і Польщі зараз мають більше 110 років. Тоді за ними вівся ретельний догляд, прибиралися практично всі дерева небажаних порід - листяні і залишалася одна ялина. Відповідно, ось ці одновікові старі зімкнуті смерекові ліси, особливо уразливі тепер для короїда-типографа. І якщо ще й стався вітролом або буревій то створюються ідеальні умови для шкідника короїда.
Щоб такого не повторювалося в майбутньому, зараз дуже важливо орієнтуватися при лісовідновленні на створення різнопорідних-змішаних лісів, які б складалися з дерев, які не сприйнятливі до короїдів, які короїд не їсть, і які набагато довговічніші і живучіші. В наших гірських умовах це клен-явір, бук лісовий, модрина європейська та інші породи. Ми бачимо, що розуміння створення таких змішаних лісових культур, з кожним роком росте серед працівників лісового господарства, але на жаль протягом багатьох десятків попередніх років все наше лісове господарство орієнтувалася на створення і вирощування монокультур хвойних порід.
Тому ДП «Вигодський лісгосп» широко впровадить в весняно-осінню лісокультурну компанію садивний матеріал широколистяних дерев, який вирощується на сучасній лісокультурній дільниці по вирощуванні стандартного посадкового матеріалу, яка знаходиться в Шевченківському лісництві.
Для цього побудовано три піднавіси, загальною площею 752 м2 . Круглорічно у них вирощується основні лісоутворюючої породи, такі як: модрина європейська, ялиця біла, ялина європейська, бук лісовий, клен-явір, дуб червоний, дуб звичайний, дугласія зелена. В середньому на лісокультурній дільниці вирощується близько 600 тис. шт. сіянців та саджанців основних лісоутворюючих порід, з яких 200 тис. шт. – сіянці модрини європейської. Це дає змогу повністю забезпечити потребу лісгоспу в садивному матеріалі необхідному для лісовідновлення.
На боротьбу з короїдом-типографом ДП «Вигодський лісгосп» застосовує біологічні пастки де всередину поміщається біологічний препарат - феромон. Шкідники, завдяки біологічній пастці, зберуться на них з 7 км відстані. Феромонні пастки дуже ефективний засіб боротьби з цим лісовим шкідником. Ними залучають короїдів-типографів на обмежену ділянку лісу, яка попередньо підготовлена для «прийому гостей», де потім їх і знищують.
|